Ekim28 , 2021

  İngiltere’de Ev Kiralamak – 2

  Related

  İngiltere’de ülke genelinde üçüncü kez sokağa çıkma kısıtlamaları getirildi

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 4 Ocak günü artış gösteren...

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı. 1...

  Londra Notting Hill – Renkli, Canlı ve Romantik Semt

  Londra Notting Hill Julia Roberts ve Hugh Grant’ın oynadığı...

  Londra’da Ev Sahibi Olmak

  2020 yılında yaşanılan koronavirüse rağmen Londra’da emlak fiyatları müthiş...

  Londra’da Emlak Fiyatları Müthiş Bir Artış Gösterdi

  2020 yılında Londra'da emlak fiyatları müthiş bir artış gösterdi. Londra,...

  Share

  Ankara Antlaşması ile İngiltere’ye gelindiğinde en önemli konulardan biri ev kiralamak olarak görüyorum. Daha önceki “İngiltere’de Ev Kiralamak” başlıklı yazımda şu başlıklara değinmiştim;

  • Kiralık ev arayışı için hangi internet sitelerini öneriyorum
  • Ev kiralama için hangi emlak ofisleri ile çalışmanızı öneririm
  • Emlakçı seçiminde nelelere dikkat etmelisiniz

  Bu yazımda ise daha fazla size süreci “Depozito” konusunu anlatmak istiyorum.

  Bölgeyi seçtiniz, emlakçı ile ev arayışına girdiniz ve bir evi kiralamak istediğinizde neler olacak?

  Önce emlakçınız vasıtasıyla ev için teklif vermeniz gerekiyor. Bu eve talibim anlamına geliyor. Bu aşamada emlakçınız sizden bir ücret talebinde bulunabilir. Ev sahibiniz – Landlord – teklifinizi kabul ettiği anda sizin için bir kredi kontrolü yapılması gerekecektir. Emlakçılar bu işlem için bir ücret alır.

  Ankara Antlaşması ile İngiltere’ye geldiğinizde henüz kredi puanınız oluşmamıştır. Dolayısıyla, emlakçınıza bu durumu belirtmeniz gerekecektir. Duruma göre, kredi puanınız henüz oluşmadığı için, sizden 3 veya 6 aylık peşin talep edebilirler.

  Ev sahibinizin sizin teklifinizi kabul ettiği durumda emlak ofisi sözleşmenizi hazırlayacaktır. Benim kiraladığım evlerde ev sahipleri ile hiç tanışmadan tüm işlemleri emlak ofisi yönetmişti. Sözleşmeyi elektronik imza için tarafıma göndermiş, ben imzaladıktan sonra da yine ev sahibinin elektronik imzalaması ile bir email ile sözleşme bana iletilmişti.

  Peki verdiğiniz depozito ne olacak? Bu bölüme çok dikkatli okumanızı öneririm.

  Çalıştığım emlak ofisi benim depozitomu bir depozito firmasına yönlendirdi. Yani, ev depozitosunu ne ev sahibi ne de emlak ofisi elinde tutmuyor. Bu konuda çalışan şirketlere devrediyorlar.

  Depozitonuzun devlet güvencesi altına alınması gerekiyor. 6 Nisan 2007’den beri geçerli olan “Government-backed tenancy deposit scheme (TDP)” kiracının ev sahipleri tarafından korunmasını sağlamaktadır.

  TDP ile;

  • Kira sözleşmesine uyduğunuz
  • Eve bir zarar vermediğiniz
  • Kiranızı ve ev ile ilgili size ait tüm giderleri ödediğiniz durumda korunmuş ve depozitonuzu devlet güvencesi ile geri alabilirsiniz

  Ancak unutmadan eklemeliyim ki, sözleşmenizde TDP ile ilgili maddenin olması gereklidir ancak kesin şart değildir. Eğer “Tenancy Deposit Scheme” ile ilgili bir madde sözleşmenizde yok ise imzalamadan önce emlak ofisinizden eklenmesini talep edebilirsiniz.

  Sözleşmenize TDP maddesi eklendiğinde ev sahibiniz sözleşmenizi imzaladığı an itibarıyla sizi TDP’ye alınması konusunda adım atmalı ve 30 gün içerisinde size bilgi vermesi gerekir.

  İngiltere’de üç farklı TDP bulunmaktadır;

  Bu üç TDP yapısından birinde kiralama sözleşmenizi koruma altına aldırabilirsiniz.

  Diyelim ki, İngiltere Ankara Antlaşması ile geldiniz ve kira sözleşmesi yaptınız. Bana şu soruyu sorabilirsiniz;

  “Benim kiralama sözleşmem TDP kapsamında mı?

  Sözleşmenizin TDP kapsamında olup olmadığını anlamak için bu üç şirketin sitesinden sözleşmenizi kontrol etmeniz gerekecektir. Eğer TDP kapsamında ise üç yapıdan birinde sözleşme bilgileriniz çıkar.

  Size kontrol etmeniz için linkleri aşağıda sunuyorum;

  İngiltere Ankara Antlaşması ile gelip ev kiraladığınızda kesinlikle sözleşmenize TDP maddesi koydurmanız, ödediğiniz depozitonun ev sahibi tarafından TDP kapsamına alındığına emin olmanızı öneririm.

  İngiltere Ankara Antlaşması kapsamında gelindiğinde en önemli konulardan biri olduğunu düşündüğüm ev kiralamak konusunu yazmaya devam edeceğim.

  Originally posted 2019-02-18 17:03:05.

  spot_img