Ekim28 , 2021

  Victoria ve Albert Müzesi

  Related

  İngiltere’de ülke genelinde üçüncü kez sokağa çıkma kısıtlamaları getirildi

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 4 Ocak günü artış gösteren...

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı. 1...

  Londra Notting Hill – Renkli, Canlı ve Romantik Semt

  Londra Notting Hill Julia Roberts ve Hugh Grant’ın oynadığı...

  Londra’da Ev Sahibi Olmak

  2020 yılında yaşanılan koronavirüse rağmen Londra’da emlak fiyatları müthiş...

  Londra’da Emlak Fiyatları Müthiş Bir Artış Gösterdi

  2020 yılında Londra'da emlak fiyatları müthiş bir artış gösterdi. Londra,...

  Share

  Londra’da Güney Kensington bölgesinde tasarım ve süsleme sanatının odak noktası: Victoria ve Albert Müzesi

  Londra’da gezilecek yerler listenizde yer almayı hak eden Güney Kensington bölgesinde 2.3 milyondan fazla nesneden oluşan bir koleksiyona ev sahipliği yapan Victoria ve Albert Müzesi sizler tarafından ziyaret edilmeyi bekliyor.

  Londra’daki bu büyüleyici müze İngiltere’nin ulusal koleksiyonlarının çoğunu içinde barındırır. Mimari çalışmaları, moda, tekstil, fotoğrafçılık, heykel, resim, mücevher, cam, seramik, kitap sanatları, Asya sanatı ve tasarımı ve tiyatro çalışmaları için en büyük kaynaklardan bazılarına ev sahipliği yapar. 

  Photo by Brett Jordan on Unsplash

  Müze ilk olarak İmalat Müzesi ( Museum of Manufactures), sonra da Güney Kensington Müzesi ( South Kensington Museum) olarak biliniyordu. 1899 yılında Kraliçe Victoria ve Prens Albert’a ithafen günümüzde bilinen ismiyle Victoria ve Albert Müzesi olarak yeniden adlandırıldı.

  Victoria ve Albert Müzesi’nin ilk İmalat Müzesi olarak yenilenmesinin ardında 1851 yılında Büyük Sergi’de yakın olarak çalışmış ve müzenin kuruluş temellerini atan Henry Cole vardır. Aynı zamanda kendisi müzenin ilk bilinen direktörüdür. Prens Albert, Henry Cole’un bu çalışmalarını desteklemiştir.

  Photo by: Amy-Leigh Barnard on Unsplash

  Prens Albert ve Henry Cole sınıf ayrımına bakılmaksızın İngilizlere kendi dünyalarını eğitmek için ilham vermeyi amaçlamışlardır. Bu amaç, dönemin sosyal seçkinleri tarafından ilk etapta hoş karşılanmadı. Bunun nedeni, bu amacın bir devrim niteliğinde olabileceği ve sınıf yapısının zarar göreceklerinden korkmalarıydı. Buna rağmen Prens Albert ve Henry Cole 1851 yılında Büyük Sergi’yi Hyde Park’ta herkese açtı. Sergi çok başarılı olunca Güney Kensington Müzesi olarak adlandırıp farklı bir versiyonunu ortaya koydular. Müzenin ilk resmi açılışını Kraliçe Victoria 1857 yılında yaptı.

  Victoria ve Albert Müzesi Koleksiyonları

  Victoria ve Albert Müzesi koleksiyonlarında Avrupa 1600-1815, Güney Asya, İslami Orta Doğu, Kore, Japonya ve Çin bulunuyor. Avrupa 1600-1815 koleksiyonlarında 17. ve 18. yy. ait 1100’den fazla nesne sergileniyor. Güney ve Güneydoğu Asya’daki koleksiyonlar Hindistan, Pakistan, Nepal, Bangladeş, Sri Lanka ve Afganistan olmak üzere Himalayaların güneyindeki Hint yarımadasını kapsayan yaklaşık 60.000 nesne içeriyor. İslami dönemden öne çıkan özellikler arasında dünyanın en eski tarihi halısı olan Erdebil Halısı bulunuyor.

  Victoria ve Albert Müzesi, fotoğraf koleksiyonuna 1852’de başladı. Şu anda dünyanın en büyük ve en önemli koleksiyonlarından biri haline geldi. Müzenin ilk müdürü Henry Cole’un kendisi de amatör bir fotoğrafçı olarak fotoğraf sanatının en büyük destekçilerinden biri oldu. 1839’dan günümüze kadar 800.000’den fazla fotoğraf sergileniyor.

  Photo by Theresa Ma on Unsplash

  Şüphesiz ki Michelangelo, Bernini ve Rodin baş yapıtlarını içeren geniş bir malzeme yelpazesi ile 4. yy dan günümüze kadar sergilenen heykeller büyük bir ilgi uyandırıyor. Heykel koleksiyonu yaklaşık 26.000 obje içeriyor.Koleksiyonun öne çıkan özellikleri arasında İtalyan Rönesansı ve Barok döneminden başyapıtlar, Kuzey Avrupa çok renkli ahşap heykel, İngiliz Neoklasik mermer heykel, Rodin bronzları, anma madalyaları ve Cast Courts yer alıyor.

  Moda koleksiyonu ise dünyanın en büyük ve en kapsamlı kıyafet koleksiyonudur. Koleksiyondaki önemli öğeler arasında nadir 17. yüzyıl önlükleri, 1930’lardan gece kıyafetleri, 1960’ların gündüz kıyafetleri ve savaş sonrası modası yer alıyor. Koleksiyon, özellikle erkekler ve kadınlar için Avrupa modası ve aksesuarlarının yanı sıra Hindistan, Çin ve Japonya’daki seçkinler için 19. yüzyıl kıyafetlerinin önemli öğelerini içeren 18. yüzyıldan itibaren özellikle güçlüdür. Koleksiyon ayrıca ayakkabı ve şapkalar da dahil olmak üzere dünyanın her yerinden geniş bir aksesuar yelpazesini içerir.

  Photo by: Amy-Leigh Barnard on Unsplash

  Victoria ve Albert Müzesi, dünyadaki en iyi ve en kapsamlı mücevher koleksiyonlarından birine sahiptir. 3.000’den fazla mücevher, antik çağlardan günümüze Avrupa’da mücevherlerin hikayesini anlatıyor.

  Nasıl Gidilir?

  Güney Kensington’da bulunan mu muhteşem müzeye ziyaret etmek için aslında oldukça şanslı sayılırsınız. Çünkü metro ile ulaşımı oldukça kolaydır.

  -South Kensington metro durağı müzeye en yakın istasyondur. Bu istasyon District, Piccadilly ve Circle hatları üzerindedir.

  -Gloucester Road istasyonuna 9 dakika, Knightsbridge istasyonuna 12 dakika yürüme mesafesindedir.

  Victoria ve Albert Müzesi dönüşünüzde yaklaşık 15 dakikalık bir yürüme mesafesi olan Hyde Park’ı ziyaret edebilirsiniz. Hyde Park ile ilgili merak ettiklerinizi ise bu yazımızda okuyabilirsiniz:)

  Online Gezin

  Victoria ve Albert Müzesi çevrimiçi sergileri ve koleksiyonları daha detaylı görmek için buraya tıklayınız.

  Originally posted 2020-11-12 10:50:37.

  spot_img