Ekim28 , 2021

  Londra Kalesi

  Related

  İngiltere’de ülke genelinde üçüncü kez sokağa çıkma kısıtlamaları getirildi

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 4 Ocak günü artış gösteren...

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı. 1...

  Londra Notting Hill – Renkli, Canlı ve Romantik Semt

  Londra Notting Hill Julia Roberts ve Hugh Grant’ın oynadığı...

  Londra’da Ev Sahibi Olmak

  2020 yılında yaşanılan koronavirüse rağmen Londra’da emlak fiyatları müthiş...

  Londra’da Emlak Fiyatları Müthiş Bir Artış Gösterdi

  2020 yılında Londra'da emlak fiyatları müthiş bir artış gösterdi. Londra,...

  Share

  Londra’nın kalbinde Thames Nehri kıyısında bir kale, saray ve hapishane: Londra Kalesi

  İngiltere’de Londra şehrinde Thames Nehri kuzey kıyısında tüm görkemi ile büyüleyen, geçmişi ile dehşete düşürmesine rağmen Londra’nın gezilecek yerler listesinde dikkat çekici turistik noktalardan biri olan Londra Kalesi ziyaretçilerini bekliyor.

  Londra Kalesi tarih boyunca bir kale, kraliyet sarayı, darphane, hayvanat bahçesi ve bir hapishane olarak kullanıldı. Ülkenin en güvenli kalesi olarak savaş ve isyan zamanlarında kraliyet ailelerini ve mülklerini korudu. 900 yıllık tarihi ile Londra Kalesi, UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak belirlendi.

  Londra Kalesi Tarihi

  1070’li yıllarda William the Conqueror, olabilecek isyanlara karşı Londra’da büyük bir taş kale inşa etmeye başladı. Büyük bir kısmı İngilizlerin emeği ile yapılan ve Fransa’dan yapımı için taş getirilen kalenin yapımı yaklaşık 20 yıl sürdü. Kraliyet ikametgahı olarak da kullanılan kale, tarih boyunca İngiliz halkını korumak için geliştirildi. III.Henry ve I.Edward kaleye bir dizi savunma duvarları eklemeleri yaparak genişletti.

  Dünyanın önde gelen turistik yerlerinden biri olan dünya mirası alanı Londra Kalesi’nin içerisinde görülmeyi bekleyen neler var?

  Londra Kalesi Bölümleri

  Beyaz Kule, Londra Kalesi : Photo by Amy- Leigh Barnard on Unsplash

  Beyaz Kule (The White Tower)

  Beyaz Kule, Londra Kalesi’nin en eski ve en önemli binasıdır. William the Conqueror tarafından 1080’lerin başında askeri personeli, silahları ve atları barındırmak amacıyla inşa edildi. İngiltere tarihinde birçok önemli yerin inşasını yapan bir Norman psikosu olan Rochester’lı Gundulf tarafından tasarlandı ve yapıldı. Beyaz Kule için Fransa’daki Caen’den ithal edilen beyaz kireç taşı ve Kentish ragstone adlı yerel bir yapı malzemesi kullanıldı. III. Henry, 1240’lı yıllarda kulenin beyaz badanalı yapılmasını emretti. Kule 90 metre yüksekliğinde ve 4 katlıdır. Günümüzde bir şapel ve sergiye ev sahipliği yapar.

  Kraliyet Mücevherleri (Crown Jewels)

  Londra Kalesi: Photo by Sedef Keskin

  Kraliyet Mücevherleri evi şüphesiz en çok ilgi gören bölümlerden biridir. Elmaslar, mücevherler ve krallığın en değerli eserleri burada sergilenir. Burada bulunan bazı parçalar Kraliçe II. Elizabeth tarafından resmi ve dini törenlerde kullanılır. 1968’den beri Kraliyet Mücevherlerine ev sahipliği yapan bu bölümde taçlar, 2800’den fazla elmas ve paha biçilemez değerli taşlar bulunur. İçeride fotoğraf çekmek yasaktır.

  Orta Çağ Sarayı (Medieval Palace)

  Orta Çağ Sarayı, İngiltere’ye orta çağ kralları tarafından yapılan ziyaretlerde kullanılan odaların yeniden yapımını içerir. Kral III. Henry ve oğlu I. Edward 13. yüzyılda kulenin savunmasını genişletirken Orta Çağ Sarayı’nı da eklemişler.

  Ortaçağ Sarayı mobilya, perde, halı ve günlük yaşamın diğer ekipmanlarıyla beraber küçük bir ilahi şapel ve I. Edward’ın yatak odasının yeniden canlandırılmış halini içerir.

  Londra Menagerie Kulesi (The Tower of London Menagerie)

  Londra Kalesi: Photo by Paul Rigby

  Londra Kalesi’nin en ilginç yanlarından biri de buranın hayvanat bahçesi olarak kullanılmasıdır.

  Kule, 1200’lerden 1835’e kadar, Londra‘da daha önce hiç görülmemiş, aslanlar ve kraliyet hediyesi olarak verilen bir kutup ayısı da dahil olmak üzere egzotik vahşi hayvanların bulunduğu bir menageri barındırıyordu.

  Birçok hayvan buraya getirilmişti. Bu hayvanlar aslanlar, maymunlar, kangurular, jaguarlar, leopar, boz ayı ve bir kutup ayısı gibi vahşi hayvanlardan oluşuyor. 500 yıla yakın burada tutulan bu hayvanlar 1830’lu yıllarda Zooloji Derneği’ne transfer edildi. 1835’te Menagerie tamamen kapandı. Sanatçı Kendra Haste, 2010 yılında Tarihi Kraliyet Sarayları tarafından 13 galvanizli tel heykel yaratmak için görevlendirildi. Bir aslan ailesi, bir kutup ayısı, bir fil ve Menagerie sakinlerinin bazılarını anmak için bir babun topluluğu yaptı. Bu heykeller bugün orijinal hayvanların tutulduğu yerlerin yakınındaki Kule’de sergilenmektedir.

  Yeşil Kule (Tower Green)

  Londra Kalesi’nin en dramatik hikayelerine sahip yer Yeşil Kule’dir. Kalabalıktan uzakta ve özel olarak yapılan idamlar bu kulede gerçekleştirilirdi. Burada idam edilen en tanınmış isimler ise VIII. Henry’nin ikinci eşi Anne Boleyn ve beşinci eşi Catherine Howard ve 16 yaşındaki Leydi Jane Gray’dir.

  Guy Fawkes, en önemlisi siyasi tutuklusu, 1606’da Kule’de idam edildi. Fawkes, 5 Kasım’da parlamentonun bodrum katında bir patlayıcı ve barut zulasını korurken yakalandıktan sonra Parlamentoyu havaya uçurma planındaki rolü nedeniyle tutuklandı.

  Guy Fawkes Gecesi, o tarihin çoğunda, bu komplonun bozulmasını ve Britanya İmparatorluğu’nun hayatta kalmasını anmak için hala Birleşik Krallık’ın çoğunda kutlanıyor.

  Londra Kalesi Hakkında Diğer Şeyler

  Londra Kalesi: Photo by Sedef Keskin

  1485’ten beri, Londra Kalesi’nin güvenliği, Yeomen Muhafızları olarak bilinen ve genellikle “Beefeaters” olarak anılan özel bir muhafız emriyle sağlanıyor.

  Beefeaters’ın adının, 17. yüzyılda bir İtalyan asilzadesinin, güvenlik teşkilatına günlük büyük miktarda sığır eti verildiğini söyleyen bir yorumuna dayandığı iddia ediliyor.

  Londra Kalesi’nin bir hapishane olarak rolü, onu ulusal güvenlik için bir tehdit olarak kabul edilen herkes, hatta kraliyet ailesi üyeleri için tercih edilen hapsetme yeri haline getirecek şekilde gelişti. Kötü şöhretli bir hapishane olarak anılır.

  13. yüzyılda kule, bir kaleden beklenmeyen başka bir işlevi daha benimsedi. Madeni para üretimini daha yakın kontrol altında tutmaya

  Londra Kalesi: Photo by Sedef Keskin

  kararlı olan Edward, darphaneyi 1279’da buraya taşıdı. Seçimi, güvenlik ihtiyacından ilham aldı. Başarlı bir operasyon olduğu için 18. yüzyılın sonlarına kadar darphane kalede kaldı.

  Darphanenin kurulmasıyla aynı dönemde, kale hükümet kayıtlarına da ev sahipliği yaptı. Yüzyıllar boyunca hükümdarlar bu belgeleri seyahat ettikleri her yerde yanlarında tutmuştu fakat artan belgeler nedeniyle onları kalıcı ve güvenli bir alanda saklanmaya zorladı. I. Edward’ın hükümdarlığı sırasında, kale bu kayıtların önemli bir deposu haline geldi. Ancak kayıtlar orada oluşturulmuş depolama hiçbir zaman sağlanamadı.

  Londra Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

  Londra Kalesi’ne ulaşım oldukça rahattır.

  -London Bridge İstasyonuna 10-15 dakika,

  -Liverpool Street İstasyonuna 20 dakika,

  -London Charing Cross İstasyonuna 25 dakika yürüme mesafesindedir.

  Nehir teknesini kullanabilirsiniz. Kule İskelesi, Westminster ve London Eye gibi çeşitli iskelelerden seyahat eden nehir tekneleri tarafından servis edilir ve Kule girişinin yanında yer alır.

  Londra Kalesi’ne girişler ücretlidir. Bilet fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

  Londra’nın kalbinde Thames Nehri kıyısında hem binası hem tarihi ile görkemli Londra Kalesini ziyaret ettikten sonra, ‘Başlangıç Meridyen’ noktasının geçtiği yer olan Greenwich ile ziyaretinize devam edebilirsiniz. Greenwich yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

  Online Gezin

  Londra Kalesi çevrimiçi sergileri ve koleksiyonları daha detaylı görmek için buraya tıklayınız.

  Originally posted 2020-11-19 10:52:03.

  spot_img