Ekim28 , 2021

  Londra Doğa Tarihi Müzesi

  Related

  İngiltere’de ülke genelinde üçüncü kez sokağa çıkma kısıtlamaları getirildi

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 4 Ocak günü artış gösteren...

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı. 1...

  Londra Notting Hill – Renkli, Canlı ve Romantik Semt

  Londra Notting Hill Julia Roberts ve Hugh Grant’ın oynadığı...

  Londra’da Ev Sahibi Olmak

  2020 yılında yaşanılan koronavirüse rağmen Londra’da emlak fiyatları müthiş...

  Londra’da Emlak Fiyatları Müthiş Bir Artış Gösterdi

  2020 yılında Londra'da emlak fiyatları müthiş bir artış gösterdi. Londra,...

  Share

  Londra Güney Kensington bölgesinde dünyanın en önemli doğa tarihi koleksiyonunun ev sahibi: Doğa Tarihi Müzesi

  İngiltere’de Londra Güney Kensington bölgesinde doğa tarihinin çeşitli bölümlerinden birçok farklı örnekleri sergileyen ve Londra’da gezilecek yerler listesinde dünya çapında ziyaretçi cazibe merkezi Doğa Tarihi Müzesi sizleri bekliyor.

  Doğa Tarihi Müzesi beş ana koleksiyonu olan botanik, entomoloji (böcek bilim),mineraloji, paleontoloji (fosil bilim) ve zooloji alanlarında 80 milyon parçadan oluşan yaşam ve yer bilimi örneklerine ev sahipliği yapar.

  Güney Kensington’daki Exhibition Road üzerindeki üç büyük müzeden biridir. Bilim Müzesi, Victoria ve Albert Müzesi diğer iki müzedir.

  Doğa Tarihi Müzesi Tarihi

  Müze koleksiyonlarının temeli 1750’li yıllarda Sir Hans Slonae’ın kurumuş bitkiler, hayvan ve insan iskeletlerini içeren koleksiyonlarını bağışlamasıyla British Museum’a bağlı Bloomsbury Montagu House’da barındırıldı. Bu koleksiyon bugünkü Doğa Tarihi Müzesi’nin orjinal çekirdeğini oluşturur. 1881’de yeni binasına taşındı. 1992’den itibaren Müzeler ve Galeriler Yasası ile resmi olarak adı bugünkü Doğa Tarihi Müzesi adını aldı.

  Doğa Tarihi Müzesi, Viktorya dönemi mimarisine özgü süslü bir toprak cepheye sahiptir

  Doğa Tarihi Müzesi Bölümleri

  Photo by: Claudio Tesla on Unsplash

  Doğa Tarihi Müzesi 4 ana bölümden oluşur.

  Kırmızı Bölge, doğa olaylarını anlamak ve gezegenimizi keşfetmek amaçlı tasarlanmıştır. Dünya’nın değişen tarihi temalı bir galerisi vardır. Dünya’nın şimdiye kadar bulunmuş en eksiksiz Earth Hall’da Stegosaurus iskeleti ile Kırmızı Bölge gezinize başlayabilirsiniz. Daha sonra Earth Hall merdivenlerinden Volkanlar ve Depremler galerisinde deprem simülatörü görebilirsiniz. Aynı katta bulunan nehirlerin nasıl oluştuğunu, rüzgarların ve hava akımlarının gezegenimizi şekillendirmedeki rolünü müzenin Huzursuz Yüzey (Restless Surface) galerisinde bulabilirsiniz. Başlangıçtan İtibaren (From Beginning) bölümünde dünyadaki en eski yaşamı temsil eden 3.500 yıllık bir mikrofosil, bir Phorusrhacos’un kafatası (büyük, uçamayan yırtıcı bir kuş) görebilirsiniz. Lasting Impressions (Kalıcı İzlenimler) galerisinde demir ve nikelden oluşan, ağırlığı 3,5 ton olan Cranbourne göktaşı Kırmızı Bölge’de görülebilecek en ilginç parçalardan biridir. 

  Yeşil Bölge, Dünya’daki canlılar ve çevre hakkında bilgi sahibi olacağınız bu alan gezegenimizin gelişim ve değişime dair bilgiler veriyor. Kuşlar, ürpertici böcekler, fosil deniz sürüngenleri, Hintze Salonu, mineraller, İngiltere’den fosiller sizi Yeşil Bölge’de sizleri karşılayacak.

  Mavi Bölge, müzenin en popüler ziyaretçi noktası Dinazorlar Bölümü ile başlayabilirsiniz. Nesli tükenmiş olan dinazorların yaşamları hakkından çok fazla bilgi alabileceğiniz bir koleksiyondur. Bilim tarafından bilinen Iguanodon’un ilk iskeleti ve dünyada yürüyen en büyük etoburlardan biri ilk Tyrannosaurus rex iskeletinin bir parçası da bu bölümde sergilenir. Mammals Hall sizi dünyada yaşamış en büyük hayvan olan o mavi balina ile karşılaşacağınız yerdir. Ayrıca mavi bölgede fener balığı, yılan iskeleti ve kaplan köpekbalığı çenesi görebileceğiniz bir su galerisini görebilirsiniz.

  Photo by: Bruno Martins on Unsplash

  Turuncu Bölge’de Attenborough Stüdyosu, Vahşi Yaşam Bahçesi ve Darwin Merkezi bulunur. Bu bölge daha çok eğitim amaçlı kullanılır. BBC’nin Doğa Tarihi Birimi ile işbirliği içinde Sir David Attenborough’un adını taşıyan stüdyoda her cuma, cumartesi ve pazar günleri ücretsiz Natural Live sohbetleri ve okul tatillerinde çocuklar için gösteriler düzenlenir. Vahşi Yaşam Bahçesi’nde binlerce İngiliz flora ve faunasına ev sahipliği yapar ve bu zamana kadar bahçede 3130 yakın tür tespit edilmiştir. Darwin Merkezi ise bilim insanları için yeni çalışma alanları ve eğitici deneyimleri için yeni bir ev olarak tasarlandı. Birinci aşaması 2002’de zooloji departmanında halka açıldı. İkinci aşaması 2008’de açıldı. 2004 yılında canlı olarak alınan 8.62 metrelik dev bir kalamar olan Archie’ye ev sahipliğ yapar. Spirit Collection(Ruh Koleksiyonları) Turlarından birine rezervasyon yaptırarak sergilenmeyen ürünleri belirli bir ücret karşılığında görebilirsiniz.

  Dippy ve Hope

  Photo by: TJ Mangonan on Unsplash

  Doğa Tarihi Müzesi’nde kuşkusuz en öne çıkan ve sergilerin en ünlüsü ‘Dippy’ lakaplı yıllarca merkez salonda ziyaretçileri karşılayan Diplodocus caernegii iskeletinin 32 m uzunluğunun bir kopyasıdır. Dippy müzenin ikonik bir temsili haline gelmiştir. 1975 yılında Disney komedisi ‘Dinozorlarımızdan Biri Eksik’ dahil olmak üzere birçok çizgi filmde ve medyada yer aldı. Müzede 112 yılın ardından Dippy kaldırılarak yerine 128 yaşındaki genç bir mavi balina iskeleti ‘Hope’ getirildi. Dippy’nin yerini alan mavi balina iskeleti Hope yaklaşık 25 m uzunluğunda ve 4,5 ton ağırlığındadır. 1938 yılında tamamıyla halkın gözü önünde çalışması tamamlandı. İlk olarak Mammals (Mavi Balina Modeli) galerisinde sergilenen Hope, şu an Hintze Hall (Hintze Salonunda) duruyor. 

  Doğa Tarihi Müzesi 5 İlginç Bilgi

  Müzenin mineraloji koleksiyonu, türünün dünyadaki en önemli ve kapsamlı koleksiyonlarından biridir. 5.000 göktaşı da dahil olmak üzere yaklaşık 500.000 kaya, mücevher ve mineral içerir.

  Müzenin botanik koleksiyonu, dünyanın her yerinden tahmini altı milyon briyofit, eğrelti otu, tohum bitkisi ve balçık küfü örneğini barındırır.

  Müzenin entomoloji koleksiyonu, 34 milyonu aşkın böcek ve örümceğin bulunduğu dünyadaki en eski ve en önemli entomoloji koleksiyonudur.

  Müzenin zooloji koleksiyonu 29 milyondan fazla hayvan örneğinden oluşur.

  Müzenin paleontoloji koleksiyonu, yedi milyondan fazla omurgalı, omurgasız ve bitki fosilinden oluşur.

  Doğa Tarihi Müzesine Nasıl Gidilir?

  Photo by: Bruno Martins on Unsplash

  -En yakın metro istasyonu District, Piccadilly ve Circle hatları üzerindeki South Kensington’dur. İstasyon, Müzenin Sergi Yolu (Museum Exibition Road) girişine yaklaşık beş dakikalık yürüme mesafesindedir.

  -Gloucester Road istasyonu ayrıca yukarıdaki metro hatlarına hizmet verir ve Cromwell Road girişine yaklaşık yedi dakikalık yürüme mesafesindedir.

  Doğa Tarihi müzesine girişler ücretsizdir.

  Londra Güney Kensigton’daki yılda 5 milyon ziyaretçiyi ağırlayan ve Museum Exhibiton Road (Müze Sergi Yolu)üzerinde bulunan bu müzeyi gezdikten sonra yanında bulunan Victoria ve Albert Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Victoria ve Albert Müzesi hakkında detaylı bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

  Online Gezin

  Doğa Tarihi Müzesi çevrimiçi sergileri ve koleksiyonları daha detaylı görmek için buraya tıklayınız.

  İngiltere’den güncel haberleri ve değişimleri buradan takip edebilirsiniz

  Originally posted 2020-11-26 11:33:14.

  spot_img