Ekim28 , 2021

  Greenwich

  Related

  İngiltere’de ülke genelinde üçüncü kez sokağa çıkma kısıtlamaları getirildi

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 4 Ocak günü artış gösteren...

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı. 1...

  Londra Notting Hill – Renkli, Canlı ve Romantik Semt

  Londra Notting Hill Julia Roberts ve Hugh Grant’ın oynadığı...

  Londra’da Ev Sahibi Olmak

  2020 yılında yaşanılan koronavirüse rağmen Londra’da emlak fiyatları müthiş...

  Londra’da Emlak Fiyatları Müthiş Bir Artış Gösterdi

  2020 yılında Londra'da emlak fiyatları müthiş bir artış gösterdi. Londra,...

  Share

  Londra‘nın güneydoğusunda ‘Başlangıç Meridyeni’nin geçtiği yer: Greenwich

  Denizcilik tarihi ile ünlü, Londra’nın güneydoğusunda yer alan, ‘Başlangıç Meridyeni’nin geçtiği ve dünya saatlerinin merkezi olarak kullanılan ayrıca UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan Greenwich, Londra’da gezilecek yerler listesinde yer almayı hak ediyor.

  Greenwich ‘Başlangıç Meridyen Hattı’ ile bilinen, Kraliyet Gözlemevi, Ulusal Denizcilik Müzesi, Kraliçe’nin Evi, Greenwich Park, The O2 Arena ve Eski Kraliyet Deniz Koleji’ne ev sahipliği yapıyor.

  Londra’da gezilecek yerler arasında oldukça ilgi çeken turistik bir kasaba Greenwich’te ilk durağınız ‘Başlangıç Meridyen Hattı’ ile ünlü Kraliyet Gözlemevi olabilir. İngiltere Kraliyet Gözlemevi, II. Charles tarafından yıldızları ve denizdeki navigasyonu incelemek amacıyla 1675’te Greenwich Park’ta kuruldu.

  Kraliyet Gözlemevi: Photo by Sedef Keskin

  Kraliyet Gözlemevi doğunun batı ile 0°Boylam noktasında buluştuğu yerdir. Bu nedenle Greenwich, Başlangıç Meridyeni ve GMT (Greenwich Mean Time) olarak seçilmiştir. Başlangıç Meridyeni’nin Greenwich’ten geçmesinin temel iki nedeni olduğu söyleniyor. İlki, ABD’nin Greenwich’i kendi ulusal saat dilimi sistemi için temel olarak seçmesidir. İkincisi, 19.yüzyılın sonlarında dünya ticaretinin 72% sinin Greenwich’i Başlangıç Meridyeni (Ana Meridyen) olarak kullanan deniz haritalarına bağlı olmasıdır. 

  Greenwich Başlangıç Meridyen Hattı Çizgisi: Photo by Sedef Keskin

  Greenwich’teki ‘Başlangıç Meridyen Hattı’ olan çizgi, Dünya’nın tarihi Baş Meridyeni Boylam 0°’yi temsil ediyor. Dünya’daki her yer, bu çizgiden doğuya ve batıya uzaklığı cinsinden ölçüldü. Ekvator’un kuzey ve güney yarım kürelerini ayırması gibi bu çizgide Dünya’nın doğu ve batı yarım kürelerini böldü. Bir ayağınız sağ tarafta ve diğer ayağınız sol tarafta durduğunuzda Başlangıç Meridyen çizgisine göre doğunun ve batının tam ortasındasınız demektir.:)

  Greenwich, 1800’lü yılların başından beri deniz temelli bir sanat galerisine ev sahipliği yapıyor. Ancak Ulusal Denizcilik Müzesi fikri bilinen şekliyle Deniz Araştırmaları derneği tarafından bir ulusal deniz ve deniz müzesi geliştirmek üzere 1927 yılında halka açık bir çağrı ile başlatılıyor. Cemiyetin zengin üyelerinden Sir James Caird, müze koleksiyonuna başlayarak gemi modellerinden ve daha bir çok öğeden oluşan Macpherson Koleksiyonu oluşturuyor. 27 Nisan 1937’de Kral VI. George tarafından müzenin adı olan Ulusal Denizcilik Müzesi olarak Rudyard Kipling tarafından önerilerek açılıyor.

  Ulusal Denizcilik Müzesi: Photo by Yanqi Suara on Unsplash

  Ulusal Denizcilik Müzesi o zamandan beri denizcilik sanatı, haritacılık, el yazmaları, resmi kamu kayıtları, gemi modelleri ve planları da dahil olmak üzere deniz tarihi ile ilgili çok önemli öğeleri içinde barındırır. Dünya’nın en büyük müzelerinden biridir. Müze koleksiyonlarında yaklaşık 2.5 milyon obje bulunur. Girişler ücretsizdir.

  Kraliçe’nin Evi: Photo by 627389 on Pixabay

  Kraliçe’nin Evi ülkenin en ilginç binalarından biridir. Eski sakinleri ve sanat koleksiyonları ile ünlü olmasının yanı sıra mimari açıdan da önemlidir. O dönemin ünlü İngiliz mimarlarından olan Inigo Jones Kraliçe’nin Evi binasının mimarıdır. 1634’te tamamlanan Kraliçe’nin Evi, İngiltere’nin tamamen Klasik olan ilk binasıdır.

  1943 yılında Ulusal Denizcilik Müzesi tarafından devir alınan Kraliçe’nin Evi bugün Gainsborough, Reynolds, Turner ve Hogarth gibi büyük ustaların eserlerini içeren olağanüstü sanat koleksiyonu ile ünlüdür.

  Dünyayı dolaşan ve dünyanın her büyük limanını ziyaret ederek ‘tea clipper’ olarak bilinen ve dönemin en hızlı bir ticaret yelkenli gemilerinde biri olan Cutty Sark Greenwich’te ziyaretçilerini bekliyor:)

  Cutty Sark: Photo by Stefanos Koqkas on Unsplash

  Cutty Sark, 1869’da Dumbarton’da inşa edildi ve ilk yolculuğu 15 Şubat 1870’de Şanghay’a gitmek üzere Londra’dan ayrılarak başladı. Bu dış yolculukta gemi, şarap, alkollü içkiler ve bira ile mamul malları içeren genel bir kargo taşıdı. Cutty Sark, dönemin en değerli ürünü olan çay ticareti için kullanıldı. Çin Londra arasındaki hızı ile adından söz ettirdi. 1890 yılından itibaren kargo taşımacılığında kullanıldı. Buharlı makinelerin kullanılmaya başlanması ile gemi popülaritesini kaybetmiştti. Cutty Sark, 1954’ten beri Greenwich’tedir.

  Nasıl Gidilir?

  Greenwich‘e ulaşımınız için birçok farklı seçeneğiniz var.

  -Nehir botu, tren ve metro kullanabilirsiniz.

  -Emirates Air Line teleferiğini tercih edebilirsiniz.

  -Thames Nehri’nden kalkan hızlı ‘Uber Boat’ ile Greenwich’e ulaşabilirsiniz.

  Londra merkezde iseniz jübile hattı kullanarak North Greenwich istasyonunda inebilirsiniz.

  Greenwich ziyaretinizde dikkat etmeniz gereken noktalar olabilir. Bunun için ‘Londra’nın En Tehlikeli 10 Yer Açıklandı’ yazımızı okuyarak daha güvenli ve keyifli bir ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.:)

   

  Originally posted 2020-11-05 11:49:34.

  spot_img