Haziran14 , 2021

  Buckingham Sarayı

  Related

  İngiltere Puan Bazlı Göçmenlik Yapısına Geçiyor

  Home Office puan bazlı göçmenlik sisteminin detaylarını açıkladı

  İngiltere’de Araba Sahibi Olmak

  İngiltere'de iş kurma ve oturma hakkınızı aldınız ve İngiltere'ye...

  NHS’den Koronavirüs Anketi

  Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) koronavirüsüne yakalananların nerede ve nasıl etkilediğini anlamak için online bir anket başlatmış.

  “Ankara Antlaşması ile Oturum Home Office Tarafından Yayınlanan Vize Duyuruları” 25 Mart 2020

  "Ankara Antlaşması ile Oturum Vizesi Almış Bireyleri İlgilendirecek Koronavirüs...

  Share

  Londra’nın en cazip noktalarından biri Buckingham Sarayı’dır.

  Dünya’nın birçok yerinden gelen turistlerin ziyaret ettiği popüler ve canlı şehirlerden biri olan Londra’da gezilecek yerler söz konusu olduğunda liste oldukça uzun olmakta… Peki, Londra’yı gezip görmeye nereden başlamalısınız?

  Londra’nın en cazip noktalarından biri olan Buckingham Sarayı ile başlamayı seçebilirsiniz.

  Buckingham Sarayı, Westminster Londra’da Birleşik Krallık hükümdarlarının yönetim merkezi ve Kraliçe II. Elizabeth’in ikametgahıdır.

  Monarşinin idari merkezi olan Buckingham Sarayı, büyüleyici, devasa ve tarihi binası ile dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin Londra’daki en önemli ziyaret noktalarından biri olmuştur.

  Photo by Paul Silvan on Unsplash

  Buckingham Sarayı’nın tarihi hakkında birkaç kısa bilgi paylaşmak istiyoruz.

  III.George eşi Kraliçe Charlotte için Buckingham House’u satın aldı ve Buckingham House Kraliçe’nin Evi olarak tanınmaya başlandı. IV.George babası III. George’ dan aldığı bu evi önce alaca bir terasa dönüştürmeye karar vermiş olsa da, çalışmalar ilerledikçe fikrini değiştirerek mimar John Nash’ın yardımıyla evi bir saraya dönüştürme kararı alarak çalışmalara başladı.

  1820’li yıllarda saray olarak yenilenen bu yapıyı, ilk resmi ikametgahı olarak kullanan hükümdar İngiliz Hükümdarı Kraliçe Victoria olmuştur. O zamandan beri saray, Birleşik Krallık hükümdarlarının resmi Londra ikametgahı olarak hizmet vermekte olup,bugün monarşinin idari merkezidir.

  Photo by Hotel Blogger on Unsplash

  Peki,bu devasa ve muhteşem Buckingham Sarayı’nın içerisinde neler var?

  Buckingham Sarayı toplam 775 odaya sahiptir. Bunların arasında 19 Devlet odası, 52 Kraliyet ve misafir odası, 188 personel odası, 92 ofis ve 78 banyo bulunmaktadır. Ayrıca 760 pencere ve 1514 tane kapı vardır.

  Mimar John Nash’ın zamanından bu yana Devlet ve yarı Devlet odaları neredeyse hiçbir değişikliğe uğramadan kalmıştır.

  Buckingham Sarayı devlet işlerinde, yabancı devlet insanlarının ağırlanmasında ve kraliyet kutlamalarında kullanılmaktadır. Her yıl devlet ziyafetleri, öğle yemekleri, akşam yemekleri, resepsiyonlar ve Bahçe partilerine 50.000’den fazla kişi katılmaktadır. Kraliçe II. Elizabeth haftalık olarak başbakan ile görüşmeler yapmakta ve yeni atanan yabancı büyükelçileri Buckingham Sarayı’na kabul etmektedir.

  Dünyanın en önemli ve meşhur balkonlarından biri şüphesiz Buckingham Sarayı’nın balkonudur. Hepimiz gözümüzde o meşhur balkondan el sallayan kraliyet ailesi üyelerini canlandırmışızdır.

  Bu balkonda ilk kez Kraliçe Victoria, 1851’de Prens Albert tarafından düzenlenen Büyük Sergi’nin açılışında halka açık şekilde görülmüştür. Kraliçe Elizabeth Altın Jübile’yi kutlamak için 2002 yılında milyonlarca kalabalığa bu balkonda el sallamıştır. Ayrıca 2011 yılında görkemli bir düğünle evlenen Prens William ve Kate Middleton muazzam bir kalabalığa el sallayarak bu meşhur balkonda görünmüşlerdir.

  Photo by Jean Carlo Emer on Unsplash

  Saray genellikle yaz sezonları ziyaretçilere açık tutulmakta fakat aynı zamanda Kraliçe’nin ikametgahı olduğu için birçok oda ziyaretçilere kapalıdır. Sarayın içerisini ziyaret etmeseniz bile o müthiş kalabalıkla beraber saray içerisindeki nöbet değişimini yapan askerlerin törenini izleyebilirsiniz. Ayrıca sarayda Birleşik Krallık bayrağı var ise bu kraliçenin orada olmadığı anlamına gelmektedir. Kraliçe sarayda olduğu zaman farklı bir bayrak asılmaktadır.

  Nasıl Geleceksiniz?

  -London Victoria Station istasyonundan metroya binip Green Park ya da St. James Park duraklarında inip kısa bir yürüyüş ile Buckingham Sarayı’na varabilirsiniz.

  -London Victoria Station istasyonunda inip Buckingham Sarayı’na yürümeyi tercih edebilirsiniz.

  Buckingham Sarayı sonrası Hyde Park’ta keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Hyde Park yazısını okumak için buraya tıklayınız.

  İngiltere’den güncel haberleri ve değişimleri buradan takip edebilirsiniz.

  Originally posted 2020-10-22 11:06:56.

  spot_img