24 Mart 2020 tarihinde koronavirüs nedeniyle İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan ülkelerine dönemeyen bireyler için Home Office tarafından yeni bir yazı yayınladı.

Bu yazıya göre, vizeleri bitmesine rağmen evlerine geri dönemeyen bireylerin İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’da kalabilme süreleri Home Office tarafından 31 Mayıs’a kadar uzatıldı.

İçişleri Bakanı Priti Patel tarafından ilan edilen uzatma izni 24 Ocak’tan sonra süresi dolan ve seyahat kısıtlamaları veya kendi kendine tecrit nedeniyle ülkeden ayrılamayan herkes için geçerlidir.

Gerekli görülürse, 31 Mayıs 2020 tarihine kadar olan süre Home Office tarafından düzenli olarak gözden geçirilecek ve gerekirse uzatılacak.

Birleşik Krallık Vize ve Göç Dairesi (UKVI) içerisinde süreci olabildiğince basit hale getirmek için özel bir COVID-19 destek ekibi kuruldu. Bu durumda olan herkesin, vizelerinin süresinin dolduğunu ve bir uzatma ile verileceğini bildirmek için bu e-posta adresi CIH@homeoffice.gov.uk aracılığıyla bu ekiple iletişime geçmesi gerekmektedir.

Home Office’in koronavirüs nedeniyle İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan ülkelerine dönemeyen bireyler için 24 Mart 2020 tarihinde yayınladığı yazıya bu linkten ulaşabilirsiniz.