Londra Notting Hill Julia Roberts ve Hugh Grant’ın oynadığı ‘Aşk Engel Tanımaz’ filmi ile akıllarınıza geliyor mu? 🙂

Peki, ya Notting Hill Pazar caddesinde Portobello Road da bulunan kitabevi?

Öncelikle size Notting Hill hakkında kısaca birkaç bilgi vermek istiyoruz.

London: The Notting Hill Bookshop

Notting Hill, Batı Londra’da bulunan kozmopolit bir nüfusa sahip Londra’nın prestijli semtlerinden biridir. İkinci el giysi ve antika eşyalarının satıldığı Portobello Road Market bu bölgenin en ilgi çekici yerlerinden biri olmaktadır. Her hafta sonu sadece Londra‘dan değil Londra dışından da gezmeye gelenlere rastlayabilirsiniz.

1966 yılından beri her Ağustos ayında iki gün boyunca Notting Hill sokaklarında düzenlenen yıllık büyük bir festivale ev sahipliği yapmaktadır. Festivalin amacı Karayip mirasını, sanatını ve kültürünü- müzik, yemek ve dansla birlikte kutlamak ile ilgilidir. 2020 Notting Hill Karnavalı bu yıl coronavirüs nedeniyle iptal edilmiştir.

Londra Notting Hill

Bir hafta sonu siz ya da arkadaşlarınızla beraber Hyde Park’ta buluşup Kensington Gardens’a yaklaşık 15-20 dakikada yürüyebilir daha sonra  Kensington Gardens’tan Notting Hill’e de yaklaşık 20-25 dakikada yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise Kensington Road Royal Albert ( Stop RD) durağından otobüse binip Portobello Road ( Stop RE) durağında inip yürümeyi tercih edebilirsiniz.

Nelerle karşılaşacaksınız? Portobello Road boyunca devam eden nefis yemek kokuları, sağınızda ve solunuzda bulunan rengarenk evler, antika dükkanları, ikinci el kıyafet satılan mağazalar, takıcıların bir bir sıralandığı minik ve şirin yerler, Notting Hill baskılı tişörtler ve bez çantalar satan tezgahtarlar ve tabiki muazzam bir kalabalık…

Portobello Road‘da her türlü antika ve koleksiyon eşyaları satan 1000’den fazla pazar yeri olan dünyanın en büyük antika pazarıdır.Londra‘nın en sevilen yerlerden biri olan Portobello Road’a birçok yerden ziyaretçi akın akın gelmektedir.

Portobello Road

Ve yolun sizi  en çok götürmesini istediğiniz yerlerden biri de umarım filmdeki meşhur kitabevidir.Hala duruyor ve kitabevinin önünde birçok turist fotoğraf çektiriyor. İsterseniz içeriden Julia Roberts kartı alarak da fotoğrafınızı çektirebilirsiniz ve sıranın size gelmesi için 10 ile 15 dakika arasında beklemeniz gerekebilir:)

Yaşadığınız yere döndükten sonra da ‘Notting Hill’i açıp tekrar izleyebilirsiniz.:)

Notting Hill,

Our Favourite Bit of London.