Ekim28 , 2021

  Dünyanın En İyi Şehri Londra Seçildi

  Related

  İngiltere’de ülke genelinde üçüncü kez sokağa çıkma kısıtlamaları getirildi

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 4 Ocak günü artış gösteren...

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı. 1...

  Londra Notting Hill – Renkli, Canlı ve Romantik Semt

  Londra Notting Hill Julia Roberts ve Hugh Grant’ın oynadığı...

  Londra’da Ev Sahibi Olmak

  2020 yılında yaşanılan koronavirüse rağmen Londra’da emlak fiyatları müthiş...

  Londra’da Emlak Fiyatları Müthiş Bir Artış Gösterdi

  2020 yılında Londra'da emlak fiyatları müthiş bir artış gösterdi. Londra,...

  Share

  2021 Dünyanın En İyi Şehirleri raporuna göre Londra listede birinci sırada yer alıyor.

  Koronavirüs, seyahat kısıtlamaları, sosyal etkinliklerin iptali ve bir anda değişen tüm ekonomik dengelere rağmen Resonance Consultancy tarafından yapılan 2021 Dünyanın En İyi Şehirleri yıllık sıralamasında Londra birinci sırada yer aldı.

  Uluslararası seyahat, turizm, ekonomik kalkınma ve gayrimenkul alanlarında küresel bir danışmanlık grubu olan Resonance Consultancy 6 kategori ve 25 faktörden oluşan bir milyondan fazla nüfusa sahip dünyanın en iyi şehirleri raporunu sıraladı.

  Photo by: Robson Denian Mateus on Unsplash

  Öncelikle, sizlere 6 ana kategoriden bahsetmek istiyoruz.

  Resonance Consultancy Yer, Ürün, Programlama, İnsanlar, Refah ve Promosyon olarak 6 ana kategoride dünyanın en iyi şehirleri puanlamasını yapar. Bu ana kategorilerin altında da birçok farklı faktör yer alır. ‘Yer’ ana kategorisinin alt kategorilerinde şehirlerin hava durumu, güvenlik, mahalleler, önemli noktalar ve dış mekanlar değerlendirilmesi vardır. ‘Ürün’ kategorisi altında üniversite sıralamaları, turistik yerler, müzeler olmak üzere şehrin önemli kurumları, turistik yerleri ve altyapısı değerlendirilir.

  ‘Programlama’ kategorisinde şehrin sanat, kültür, eğlence ve mutfağını içeren alt kategoriler vardır. ‘İnsanlar’ kategorisinde bir şehrin göç oranı ve çeşitliliği incelenir.

  ‘Refah’ kategorisi altında Fortune 500 Şirketleri ve Hane Geliri alt kategorilerinin yanı sıra şehrin istihdam ve kurumsal merkez ofisleri incelemesi yer alır. Son olarak ‘Promosyon’ kategorisi şehir hakkında paylaşılan çevrimiçi hikayeler, referanslar ve önerileri inceler. Google arama sonuçları, Google trendleri, Instagram hashtagleri, Facebook check-inleri ve TripAdvisor yorumları Promosyon kategorisi değerlendirme alt başlıklarıdır.

  Resonance Başkanı ve CEO’su Chris Fair, ‘Dünyanın En İyi Şehirleri sıralaması, insanların yaşayacakları ve ziyaret edecekleri bir şehir seçerken en önemli gördükleri deneyimsel faktörlerin yanı sıra işle ilgili karar vericilerin iş veya yatırım için önemli olduğunu düşündüğü ampirik faktörlerden oluşmaktadır.’ 

  ‘Bu yılki sıralamalar için toplanan veriler, bu şehirlerin salgına yol açan performansının bir anlık görüntüsünü sunuyor.’

  ‘Bundan bir yıl sonra, Covid-19’un bu şehirlerin her birini nasıl etkilediğine bakabilecek ve bu kriz sırasında hangilerinin en dayanıklı olduğunu görebileceğiz.’ sözleri ile ‘Dünyanın En İyi Şehirleri’ sıralamasının neden önemli olduğunu ifade etti.

  2021 Dünyanın En İyi Şehirleri raporunda Londra neden birinci sırada yer aldı?

  Tablo 1: 2021 Dünyanın En İyi Şehirleri Raporunda İlk 10 Yer

  SıralamaŞehirÜlke
  1LondraBirleşik Krallık
  2New York CityAmerika Birleşik Devletleri
  3ParisFransa
  4MoskovaRusya
  5TokyoJaponya
  6DubaiBirleşik Arap Emirlikleri
  7SingapurSingapur Cumhuriyeti
  8Barselonaİspanya
  9Los AngelesAmerika Birleşik Devletleri
  10Madridİspanya
  Kaynak: bestcities.org

  2021 Dünyanın En İyi Şehirleri raporunda birinci sırada yer alan Londra’nın nüfusu 12,434,823 olarak belirtildi.

  Brexit sonrası ve pandemi dönemiyle aslında en iyi şehirler sıralamasının kriterleri ve keskinliği değişmiş gözüküyor. 

  Photo by: Juan Ordonez on Unsplash

  Başkentlerin başkenti Londra’da gece kültürü fazlasıyla yoğun ve popülerdir. E&Y tarafından Londra‘nın gece ekonomisine katkısı 35 milyar dolar olarak değerlendirildi. Londra, bu yıl yaşanılan ve devam eden pandemi sürecinde Avrupa’daki en yüksek koronavirüs ölüm oranına sahip olmaktadır. Bununla beraber 2008’den bu yana ilk kez Ağustos ayında resesyona girildiği raporda ifade ediliyor. Ayrıca Fortune 500 şirketler sayısında, kişi başına GSYİH ve işsizlikte yüksek puan alan Londra’da zengin ve yoksul arasındaki endişe verici bir eşitsizliği gözler önüne seriyor.

  Promosyon (şehir hakkında paylaşılan hikayeler, referanslar, yorumlar) ve programlama (sanat, kültür, eğlence) kategorileri ile ön plana çıkıyor. Gece hayatı ile ünlü Londra, pandemi sürecinde hayatın diğer unsurlarının havanın, yürüyüş yollarının ve parkların da şehir kültüründe ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Londra’nın muhteşem parkları hava deneyimleri açısından 16.sırada yer aldı.Office for National Statistics (Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi) tarafından yayınlanan bir raporda ‘Ağaç örtüsü, 2014’ten 2018’e yalnızca hava soğutma yolu ile başkenti 5 milyar pounddan kurtardı. Ek olarak, ağaçlar yaz aylarında işçiler için katlanılabilir düzeyde tutarak, neredeyse 11 milyar pound verimlilik kaybını önledi.’ açıklamaları bulunuyor.

  Son olarak, raporda, “Londra hala Londra ve salgın bize şehir hayatının diğer yönlerine değer verdi – bir şehrin ağaçları ve yeşil, açık manzaraları sayesinde mümkün olan serin, nefes alabilen hava gibi kritik şeyler.” ifadeleri yer aldı.

  Başkentlerin başkenti Londra 2021 Dünyanın En İyi Şehirleri listesinde birinci sırada yer alırken, 2022 için pandemi sürecinin etkilerinin daha detaylı incelenmesi ile birinciliğini koruyabilecek mi? Bununla birlikte Brexit’in Londra refahına ve bu listeye 2022 için nasıl bir etkisi olacak? Bu soruların cevaplarını hep birlikte göreceğiz.

  2021 Dünyanın En İyi Şehirleri raporu hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız.

  Dünyanın en iyi şehri seçilen Londra’da gezilecek yerler olarak Hyde Park, Buckingham Sarayı, Greenwich, Victoria ve Albert Müzesi ve Londra Doğa Tarihi Müzesi önerilerini sizlere sunuyoruz.

  İngiltere’den güncel haberleri ve değişimleri buradan takip edebilirsiniz.

  Originally posted 2020-12-01 10:52:51.

  spot_img
  Önceki İçerikLondra Doğa Tarihi Müzesi
  Sonraki İçerikHampshire