İngiltere‘de yapılan 2020 Halifax Yaşam Kalitesi Anketi’ne göre ‘İngiltere’nin Yaşanacak En İyi Şehirleri’ listesi açıklandı.

Halifax Yaşam Kalitesi Endeksi, 8 kapsamlı kategoride 26 farklı değişken dikkate alınarak yapıldı.Bu anketin sonuçlarını belirleyen değişkenler arasında bireylerin yaşam beklentisi, sınav sonuçları ve ortalama kazançları ile birlikte sağlık ve mutluluk puanları yer aldı.

İngiltere’nin Yaşanacak En İyi Şehirleri’ listesinde ilk 10 yer listelenmiştir.

Tablo 1: 2020 Halifax Yaşam Kalitesi – İngiltere’deki En İyi 10 Yerel Yönetim Bölgesi

SıralamaYerel YönetimBölge
1East HertfordshireDoğu İngiltere
2FarehamGüney Doğu
3HartGüney Doğu
4HorshamGüney Doğu
5MaldonDoğu İngiltere
6SelbyYorkshire ve Humber
7HambletonYorkshire ve Humber
8BaberghDoğu İngiltere
9St EdmundsburyDoğu İngiltere
10WokinghamGüney Doğu
Kaynak: Halifax Ocak 2020

Tabloda görüldüğü üzere doğu İngiltere bölgesinden East Hertfordshire ilk sırada yer almıştır.

Hertfordshire: Photo by Various Photography on Pixabay

East Hertfordshire’ın ilk sırada yer almasının sebeplerinden bazılarını şunlardır:

  • Sağlık kategorisindeki araştırma sonucuna göre, sakinler kendilerini formda ve oldukça iyi hissettiklerini dile getirdi.İstatiksel olarak, her 10 kişiden 9’undan fazlasının yani 97%’lik oranın iyi veya oldukça iyi olduğu rapor edildi.
  • Bölgede bulunan okulların sınav sonuçları ve başarı oranlarının mükemmel sonuçları ortaya çıkardığı görüldü.
  • East Hertfordshire’ın İngiltere, İskoçya ve Galler bölgelerininde yer aldığı yerel yönetimler arasında 12.en yüksek haftalık gelire sahip olduğu belirlendi.
  • Halifax Ulusal İstatistik Ofisi verilerine göre, Esat Hertfordshire’de yaşayan yetişkin bireylerin ortalama yaşam beklentilerinin yüksek olduğu ve Birleşik Krallık’taki en mutlu ve memnun insanlar olduğu ifade edildi.

Halifax Genel Müdürü Russell Galley ise, ‘Hareketli pazarları, resmedilmeye değer kırsal alanlarıyla East Hertfordshire yüksek yaşam beklentisi, iyi okullar, sağlık ve mutluluk skorları ile yüksek ortalama kazançları sayesinde tabloda zirveye ulaştığını’ ifade etti.

Fareham: Photo by Uniqsurface on Unsplash

2019 yılı Halifax Yaşam Kalitesi Endeksi’ne göre East Herfordshire 14. sırada yer alırken 13 basamak yükselerek 2020 yılında zirvede yerini almıştır.

Şaşırtıcı olan ise 2019 yılında 44. sırada yer alan Fareham’ın 2020 yılında 22 basamak yükselerek ikinci sıraya yerleşmesidir.

Hambleton ise geçen yıla göre 3 basamak gerileyerek yedinci sıraya yerleşmiştir. 

Listeye itirazların gelip gelmediği ise merak konusudur.