İngiltere’de nasıl ev kiralanır? Veya Ev kiralarken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

Öncelikle size uygun olan bölgeyi tespit ederek başlamalısınız. Size uygun olan bölge bir çok açıdan farklılık gösterebilir. Örneğin, özellikle Ankara Anlaşması ile Londra‘ya taşınanlar en çok çocuklarının okulu açısından bölge seçimine önem veriyorlar.

Bölge seçimi ile ilgili olarak bu sitede size önerebileceğim, daha önce kalame aldığım yazılar bulunuyor;
Londra için Bölge Önerilerim
İngiltere’de Okul Seçimi

Bölgeyi seçtikten sonra isterseniz bölgedeki emlak ofislerinin vitrinlerinden, isterseniz de internet sitesinden kiralık ev arayışına girebilirsiniz.

Kiralık ev için özellikle bu üç siteyi size öneririm;
Right Move
Zoopla
OpenRent – Direkt ev sahiplerinin ilanları yayınlanmaktadır.

Diğer yandan emlak şirketlerinin de sitelerinde de ev ilanları yayınlanıyor.

Emlakçı konusunda UK’de gerçekten dikkatli olmalısınız. Anlaşma sağlamış olsanız bile size evi kiralamayan ve/veya paranızı iade etmeyen emlakçı hikayeleri maalesef ki gerçek. Bu durumda hangi emlakçılar ile çalışmalısınız. Tabii ki tanıdıklarınızın önerdiği, güvendiği varsa onlarla başlayın yoksa

benim önerim bu listeye öncelik vermeniz yönünde;
Marsh § Parsons
Savills
Foxtons
Chestertons
Knight Frank
Martin & Co
Martyn Gerrard
Tatlers
Featherstone Leigh

Ben emlakçı ücretleri arasında bir farklılık göremedim ancak adı sanı belli olmayan emlakçılara fazlasıyla parasını kaptıran tanıdım. Ayrıca iyi bir emlakçı ile çalışmanız kiralama ve evden ayrılma sürecine kadar olan süreçte sizin kalite hizmet almanıza ve ortaya çıkacak problemlerde çözüm alabileceğiniz bir adrese sahip olmanıza neden olur.

Evi beğendiniz ve sözleşme ile depozito konusuna sıra geldi, bu serinin ikinci yazısı olan “İngiltere’de Ev Kiralamak – 2” yazımı okumanızı öneririm.

Zoopla ile Evinizi Aramaya Başlayabilirsiniz

Originally posted 2018-03-12 14:17:00.