Ekim28 , 2021

  İngiltere’de Araba Sahibi Olmak

  Related

  İngiltere’de ülke genelinde üçüncü kez sokağa çıkma kısıtlamaları getirildi

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 4 Ocak günü artış gösteren...

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı. 1...

  Londra Notting Hill – Renkli, Canlı ve Romantik Semt

  Londra Notting Hill Julia Roberts ve Hugh Grant’ın oynadığı...

  Londra’da Ev Sahibi Olmak

  2020 yılında yaşanılan koronavirüse rağmen Londra’da emlak fiyatları müthiş...

  Londra’da Emlak Fiyatları Müthiş Bir Artış Gösterdi

  2020 yılında Londra'da emlak fiyatları müthiş bir artış gösterdi. Londra,...

  Share

  İngiltere’de iş kurma ve oturma hakkınızı aldınız ve İngiltere’ye yerleştiniz. Bir süre sonra yeni ya da ikinci el bir arabaya sahip olmak istiyorsunuz. İngiltere’de araba sahibi olmak için yapılması gerekenleri sizin için bu yazımızda anlattık.

  İngiltere’de nasıl araba bulabilirim?

  İngiltere’de birinci el araba satın almak için en çok ziyaret edilen web sitesi AutoTrader‘ı kullanabilirsiniz. İkinci el araba satın almak için ise AutoTrader, Motors, CarGurus, Carwow, Carsnip, Find and Fund My Car ve Parkers web sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Bu sitelerde yaşadığınız yerin posta kodunu, satın almak istediğiniz araba modelini, minimum ve maksimum fiyat aralığını belirleyerek birçok seçeneği görme ve değerlendirme imkanına sahip olursunuz.

  İngiltere’de araba sahibi olmak için gerekli olan şeyler nelerdir?

  Photo by: Jean Carlo Emer on Unsplash

  Motorlu Araçların Kaydı

  İngiltere’de trafiğe çıkacak tüm araçların DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency) kaydı gerekir.

  MOT Testi

  MOT (Ministry of Transport), Ulaşım Bakanlığı test araç muayenesini ifade eder. Bu test, yıllık araç güvenliği ve yola elverişlilik testidir. Yolda sürülen araçlarının geçerli bir MOT olması gerekir. Alacağınız aracın geçerli bir MOT olup olmadığını kontrol etmeniz çok önemlidir. Bu test aracın lastiklerinin, direksiyonunun, frenlerinin vb. durumunu kontrol eder.

  Bir MOT testine gitmedikçe veya onarım yapılmadıkça geçerli bir MOT olmadan araba süremezsiniz. Arabanız MOT testini geçtiğinde ise başka bir teste ihtiyaç duymadan önce bir yılınız olacak. MOT’lar hakkında bilmek istediğiniz veya ihtiyacınız olan bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

  Yol VergisiRoad Tax

  VED (Vehicle Excise Duty), Motorlu Taşıtlar Vergisi daha çok ‘Road Tax’ yani ‘Yol Vergisi’ olarak bilinir. 

  Yol vergisi için ne kadar ödeme yapacağınız bir otomobilin ne zaman alındığına bağlı olarak değişir. Yeni bir araba satın alıyorsanız, 1 Nisan 2017’de uygulamaya konulan ancak Nisan 2020 ayarlanan sisteme göre vergi ödersiniz.

  Bir aracın CO2 emisyonlarına göre ilk kez kaydettiğinizde bir ücret ödersiniz.

  Tablo 1:1/4/2017 ve sonrasıdan itibaren kayıtlı yeni otomobil vergi bandı


  CO2 Emissions

  Diesel cars (TC49) that meet the RDE2 standard and petrol cars (TC48)

  All other diesel cars (TC49)

  Alternative fuel cars (TC59)
  0 g/km£0£0£0
  1 to 50g/km£10£25£0
  51 to 75g/km£25£110£15
  76 to 90g/km£110£135£100
  91 to 100g/km£135£155£125
  101 to 110g/km£155£175£145
  111 to 130g/km£175£215£165
  131 to 150g/km£215£540£205
  151 to 170g/km£540£870£530
  171 to 190g/km£870£1,305£860
  191 to 225g/km£1,305£1,850£1,295
  226 to 255g/km£1,850£2,175£1,840
  Over 255g/km£2,175£2,175
  £2,165
  Kaynak: gov.uk

  Yıllık olarak ödenen yol vergisinin güncel araç vergisi olup olmadığını buradan öğrenebilirsiniz.

  1 Mart 2001 ya da 31 Mart 2017 yol vergisi bandına da buradan ulaşabilirsiniz.

  Trafik Sigortası

  Photo by: Mavis CW on Unsplash

  İngiltere’de araba sigortasının biraz farklı olduğunu keşfetmek sizi biraz şaşırtabilir. Buradaki temel fark İngiltere’deki araba sigortası, o aracı kullanan belirli kişilere odaklanır. Bir arkadaşınızın arabasını herhangi bir yere yasal olarak sürmenin genellikle mümkün olmadığı anlamına gelir, çünkü muhtemelen arkadaşınız araçtaki tek sigortalı sürücüdür.

  Üç farklı sigorta türü vardır. ‘Üçüncü Parti’, herhangi bir üçüncü şahıs malına verilen herhangi bir hasarın mali olarak maliyetini ve sigortalı sürücünün hatası olarak kabul edilen bir olaydan kaynaklanan kişisel yaralanmaların tazminini kapsayan mevcut en temel asgari düzeydir. ‘Üçüncü Şahıs, Yangın ve Hırsızlık’ sigortası ise üçüncü şahıs korumasına ek olarak aracınızın yangın ve çalınma sonucu kaybolması veya hasar görmesinden kaynaklanan masrafları karşılayacaktır. ‘Tam Kapsamlı’ sigorta adından anlaşılacağı gibi en kapsamlı teminat seviyesindedir.

  İngiltere’de araç sigortası olmadan yollarda araba kullanmak yasalara aykırıdır. Aktif bir araba sigortası poliçesinin uygulanmaması, £1.000’a kadar para cezasına ve ehliyetinizde 6 ceza puanı ile sonuçlanabilir.

  İngiltere’de araba sigortası özel şirketler tarafından sunulmaktadır. Çok fazla farklı sigorta şirketi var. Bazılarını Compare the Market, Confused veya Go Compare gibi karşılaştırma sitelerinde bulunabilirsiniz.

  İngiltere’de sigorta fiyatı belirlenirken dikkate alınan pek çok faktör bulunmaktadır. Arabanın yıllık kaç kilometre yapacağı, gece ve gündüz park edilecek yerler vb. pek çok faktör sigorta için fiyat belirlerken dikkate alınan faktörlerdir. 

  İngiltere sigorta sisteminin en büyük farkı ise; araç sigortalarında hem aracın hem de sürücünün sigortalanıyor olmasıdır. Sigorta yaptırılırken aracınız ve o aracı sürebilecek sürücüler açık bir şekilde poliçede belirtilmektedir. Poliçede belirtilen sürücü haricinde o araç için sigortası bulunmayan bir sürücünün araç ile istenmeyen bir olaya karışması halinde ciddi yaptırımlar ile karşılaşılabilir. 

  Kayıt- V5C

  V5C, DVLA tarafından bir aracın kayıtlı sahibine verilen kağıt bir belgedir ve bir aracın mülkiyeti ile belirli ayrıntılarını onaylamak için kullanılır. Ayrıca DVLA’ya bir sahiplik değişikliği, ad ve adres değişikliği veya bir araç değiştirilmiş, hurdaya ayrılmış veya silinmişse bildirmek için kullanılır.

  İngiltere’de araba sahibi olmak ile ilgili kısa bir rehberiniz var:) Türk ehliyeti ile İngiltere’de otomobil ve motorsiklet kullanma konusunu ayrıca buradan okuyabilirsiniz.

  İngiltere’den güncel haberleri ve değişimleri buradan takip edebilirsiniz.

  Originally posted 2020-11-24 11:45:05.

  spot_img