Ekim28 , 2021

  İngilizler Çayı Neden Sütlü İçer?

  Related

  İngiltere’de ülke genelinde üçüncü kez sokağa çıkma kısıtlamaları getirildi

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 4 Ocak günü artış gösteren...

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı. 1...

  Londra Notting Hill – Renkli, Canlı ve Romantik Semt

  Londra Notting Hill Julia Roberts ve Hugh Grant’ın oynadığı...

  Londra’da Ev Sahibi Olmak

  2020 yılında yaşanılan koronavirüse rağmen Londra’da emlak fiyatları müthiş...

  Londra’da Emlak Fiyatları Müthiş Bir Artış Gösterdi

  2020 yılında Londra'da emlak fiyatları müthiş bir artış gösterdi. Londra,...

  Share

  İngilizler çayı neden sütlü içer? Hepimizin merak ettiği bir konudur.

  Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye taşındığınızda İngilizlerin farklı gelenekleri ile de karşılaşacaksınız.

  İngiliz geleneklerinden biri olan çayın sütlü içilmesinin uzun yıllar öncesine dayanan farklı hikayeleri bulunmaktadır. Bu güzel geleneğin çıkış hikayelerini sizinle paylaşmak isterim.

  İngiltere’de 17. yüzyılda çay içmek için Çin’den gelen porselen fincanlar kullanılmaya başlanmış, bu fincanlarda çay içmek önemli bir toplumsal gösterge haline gelmiş. Fakat bu porselenler işçilik olarak çok güzel ve alımlı olmalarına rağmen çok narinmiş. Fincanın içine ilk çay döküldüğünde güzelim porselen fincan çatlıyor, kırılıyormuş. Rivayete göre kızgın çayın fincana dökülmeden önce fincana bir miktar süt dökülmesi ile İngilizler soruna çözüm bulmuşlar.

  Bu konuda diğer bir görüş de, çayın yüksek fiyatı nedeniyle, düşük sınıfların İngiltere’de çaya ucuz olduğu için süt eklemeleriydi. Geliri düşük sınıflar ucuz sütle doldurulmuş fincana daha az çay ekleyerek içebiliyorlarmış.

  Bir diğer hikaye de, çayın acı tadının süt ile yumuşatılmasıdır. 17. ve 18.yüzyılda ailelerin misafirlerine çay ikram ederken yanında süt sunmaları çayı içecek kişinin çayın tadını kendi zevkine göre ayarlamasına imkan tanımış.

  Çay ve süt ile ilgili bir diğer ayrıntı ise İngilizlere çayınıza süt ister misiniz diye sorulduğunda bir dönem ağırlıklı olarak gelen yanıtın “milk and two sugars” olarak gelmesiymiş. Bu konuda İngiltere’den Express gazetesinde çıkan yazıyı okumanızı öneririm

  Çay ve süt hala İngiltere’de birlikte içilmektedir, bir çok mekanda çay istediğimizde yanında süt isteyip istemediğimiz sorulur. Benim alışamadığım bir tat olsa da geçmişten gelmesi, özellikle el işçiliği porselenlerde hala içiliyor olması benim ilgimi çekmektedir. 

  Originally posted 2020-04-27 14:10:19.

  spot_img