Ekim28 , 2021

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı

  Related

  İngiltere’de ülke genelinde üçüncü kez sokağa çıkma kısıtlamaları getirildi

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 4 Ocak günü artış gösteren...

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı. 1...

  Londra Notting Hill – Renkli, Canlı ve Romantik Semt

  Londra Notting Hill Julia Roberts ve Hugh Grant’ın oynadığı...

  Londra’da Ev Sahibi Olmak

  2020 yılında yaşanılan koronavirüse rağmen Londra’da emlak fiyatları müthiş...

  Londra’da Emlak Fiyatları Müthiş Bir Artış Gösterdi

  2020 yılında Londra'da emlak fiyatları müthiş bir artış gösterdi. Londra,...

  Share

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı. 1 Ocak 2021 tarihinde anlaşma yürürlüğe girdi.

  İngiltere ile Türkiye, İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liz Truss ve Türkiye Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın video görüşmesi ile 29 Aralık 2020 tarihinde serbest ticaret anlaşması imzaladı. 1 Ocak 2021’de anlaşma yürürlüğe girdi.

  İngiltere, Avrupa Birliği ile Brexit anlaşması imzaladığından bu yana Türkiye ile ilk kez bir serbest ticaret anlaşması imzaladı. İngiltere ile Türkiye ticaret ilişkisinin temelini atan bu anlaşmanın iki ülke arasında gelecekte daha iddialı anlaşmaların yolunu açacağı düşünülüyor. Anlaşma, önümüzdeki iki yıl içinde iki ülke arasında dijital hizmetler, ticaret ve tarımla ilgili düzenlemelerin genişletilmesi gerektiren bir inceleme maddesi içeriyor.

  İngiltere ile Türkiye serbest ticaret anlaşması £18.6 milyar değerindeki bir ticaret ortaklığını kapsıyor.

  İngiltere ve Türkiye, İngiltere’nin otomotiv, imalat ve çelik endüstrileri için büyük kazanç sağlayan ticaret anlaşmasını güvence altına aldı. Bu anlaşma özellikler otomotiv sektörü ve imalat sektörlerindeki hayati İngiltere – Türkiye tedarik zincirlerini koruyacak.

  Birleşik Krallık’ta araba parçaları Ford Transit araç serisinin montajı için İngiltere’den Türkiye’ye ithal ediliyor ve bunların üçte biri daha sonra İngiltere’ye ihraç ediliyor.

  2019 yılında İngiltere’nin Türkiye’ye otomobil ihracatı £174 milyon değerindeydi.

  Ford Avrupa Başkanı Stuart Rowley ‘Ford ve Ford Otosan işlerinin İngiltere ile Türkiye arasındaki toplam ticaret hacminin 10% fazlasını oluşturduğu düşünüldüğünde, bu ticaret anlaşması bizim için son derece önemli ve her iki ülkede de iş bulmamıza yardımcı olacak.’ sözleri ile anlaşmanın önemine dikkat çekti. Ford, İngiltere’de 7500 kişiyi istihdam ediyor.

  İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liz Truss ‘Yakın gelecekte Türkiye ile yeni, daha iddialı bir anlaşmanın yolunu açıyor ve İngiltere’yi dinamik ekonomilerle modern anlaşmalardan oluşan bir ağın merkezine yerleştirme planımızın bir parçası. Bu anlaşma daha fazla ticaret ve yatırım, İngiltere genelinde ekonomik büyümeyi yönlendirecek ve Covid’den daha güçlü bir şekilde yeniden inşa etmemize yardımcı olacak.’ sözleriyle anlaşmanın İngiltere açısından önemini vurguladı.

  Türkiye Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ‘Bir anlaşma olmazsa, Türkiye’nin İngiltere’ye ihracatının yaklaşık 75% tarifelere ve £1,78 milyar zarara neden olacak; bu risk artık ortadan kalktı.’ sözleriyle bu anlaşmanın Türkiye açısından önemine dikkat çekti.

  İngiltere, Türkiye’nin ikinci en büyük ihracat pazarı ve Türkiye’nin beşinci en büyük yatırımcısıdır.

  İngiltere araçlar, değerli metaller, tekstil ve hazır giyim ürünleri, elektrikli cihazlar,  ve motorlu taşıtlar için Türkiye’nin ikinci en büyük ihracat pazarıdır. 

  İngiltere’nin Japonya, Kanada, İsviçre ve Norveç ile yaptığı anlaşmalardan sonra en büyük beşinci serbest ticaret anlaşmasını Türkiye ile imzaladı. Birleşik Krallık 62 ülkeyle ticaretinin £885 milyar karşılayacak serbest ticaret anlaşmaları yapmış oldu.

  İngiltere ile Türkiye arasında imzalanan bu serbest ticaret anlaşması yazımızdan sonra teknoloji şirketlerinin neden Birleşik Krallık’ı seçtiğine dair olan yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

  İngiltere’den güncel haberleri ve değişimleri öğrenmek için buraya tıklayınız.

  Originally posted 2021-01-14 16:28:52.

  spot_img