Ekim28 , 2021

  NHS National Health Service – Ulusal Sağlık Hizmeti

  Related

  İngiltere’de ülke genelinde üçüncü kez sokağa çıkma kısıtlamaları getirildi

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 4 Ocak günü artış gösteren...

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı. 1...

  Londra Notting Hill – Renkli, Canlı ve Romantik Semt

  Londra Notting Hill Julia Roberts ve Hugh Grant’ın oynadığı...

  Londra’da Ev Sahibi Olmak

  2020 yılında yaşanılan koronavirüse rağmen Londra’da emlak fiyatları müthiş...

  Londra’da Emlak Fiyatları Müthiş Bir Artış Gösterdi

  2020 yılında Londra'da emlak fiyatları müthiş bir artış gösterdi. Londra,...

  Share

  İngiltere’nin en çok gurur duyduğu kuruluşlarından birisi kuşkusuz NHS’dir. Ya da bir zamanlar öyleydi. NHS 1948 yılında kurulmuştur. Amacı tüm vatandaşların eşit olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesidir.
  NHS’nin verdiği hizmetler aile doktorları(pratisyen hekimler), uzmanlar, hastaneler, diş hekimleri, eczaneler, göz doktorları, toplum sağlık kuruluşları, (bakım ve evde tedavi gibi) ambulans, doğum ve çocuk sağlığıdır. Önceleri NHS ücretsiz olarak hizmet vermekteydi. NHS halkın ödediği vergiler ve ulusal sigorta primlerinden karşılanmaktaydı.

  Yaşamın gitgide pahalılaşmasıyla sağlık hizmetleri ve ilaçlar da gitgide pahalılaştı. Bu da NHS’nin hastalardan ek ücret talep etmek zorunda kalmasına yol açtı. Ancak tüm hizmetlere ücret getirilmemiş sadece bazı hizmetler ücrete tabi tutulmuştur. Hastaneler, Ambulans, Doktor muayeneleri yine ücretsizken reçeteler, diş hekimliği, göz doktoru ve gözlük için ücret ödeme koşulu getirilmiştir. Fakat bu ücretler sabit ücretlerdir. Aile doktorları hala ücretsiz ev ziyaretleri yapmakta ve hemşireler de nekahat dönemindeki hastalar , yatalak hastalar ve yeni doğmuş bebekler için ev ziyaretleri yapmaktadırlar.
  NHS Bölge Sağlık Müdürlükleri, Yerel Sağlık Müdürlükleri, Pratisyenler Komitesi, Özel Sağlık Müdürlükleri tarafından idare edilmektedir. Eğer yerel sağlık müdürünüzün adını öğrenmek istiyorsanız yerel kütüphaneden veya doktorların sekreterlerinden öğrenebilmeniz mümkün. Yerel olduğu için rehberinizin yardımcı olabileceğini zannetmiyoruz. Çünkü rehberde yalnızca genel bilgilere yer verilmiştir. NHS pratisyenlerine nasıl ulaşacağınız konusunda bilgi almak istiyorsanız, doktorlar başlığı altında bu konuya da değineceğiz. NHS’nin hastalara verdiği hizmet bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Yine aynı şekilde randevu tarihleri ve hastane odaları da bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Londra‘da muayene olabilmek için haftalar öncesinden randevu almanız gerekirken Glasgow’da böyle bir yoğunluk söz konusu olmayacaktır. Tıpkı SSK hastaneleri gibi hastanede yatabilmek için çok uzun zaman sıra beklemeniz gerekebilir. Ancak pratisyenlerde fazla sıra olmamaktadır.
  NHS tüm İngiliz vatandaşlarına, İngiltere’de oturma hakkına sahip yabancılara ve İngiltere’de bir seneden uzun bir süredir bulunan herkese ücretsiz sağlık hizmeti sunmaktadır. Bir sene şartı aşağıdakiler kişiler için geçerli değildir. Onlar İngiltere’de bulundukları süreye bakılmaksızın NHS’nin sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler.
  . Avrupa birliği vatandaşları
  . Mülteciler veya İngiltere’de bulunmak için olağanüstü bir sebebi olanlar
  . İngiltere’de altı aydan uzun bir süredir öğrenim görmekte olan öğrenciler
  . Au Pair’ler
  . İngiltere’ye temelli yerleşmiş olan yabancılar
  . Kaptanlar ve gemi personeli
  . Yabancı ülkelerin kraliyet hizmetkarları
  . Yurtdışında yaşayan İngiliz emeklileri
  . İngiltere’de bulunan NATO personeli
  . Mahkumlar
  . İngiltere’de çalışma izni bulunanlar
  . Yukarıda yazılı kişilerin İngiltere’de bulunan eş ve çocukları

  İngiltere ile karşılıklı sağlık anlaşmaları olan ülkelerin vatandaşları da İngiltere’den ücretsiz veya sübvanse edilmiş sağlık hizmeti alabilme hakkına sahiptir. Bu ülkeler arasında Türkiye de vardır. Örneğin İngiltere’de bulundukları esnada ani bir rahatsızlığa yakalanmaları durumunda Türk turistler NHS’den yararlanabilir.

  Originally posted 2017-11-05 11:05:00.

  spot_img