Ekim28 , 2021

  İngiltere’de Okul Seçimi ve “School Catchment Area” Konusunu Açıklamak İstiyorum

  Related

  İngiltere’de ülke genelinde üçüncü kez sokağa çıkma kısıtlamaları getirildi

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 4 Ocak günü artış gösteren...

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı. 1...

  Londra Notting Hill – Renkli, Canlı ve Romantik Semt

  Londra Notting Hill Julia Roberts ve Hugh Grant’ın oynadığı...

  Londra’da Ev Sahibi Olmak

  2020 yılında yaşanılan koronavirüse rağmen Londra’da emlak fiyatları müthiş...

  Londra’da Emlak Fiyatları Müthiş Bir Artış Gösterdi

  2020 yılında Londra'da emlak fiyatları müthiş bir artış gösterdi. Londra,...

  Share

  İngiltere’de yaşayacaksanız ve çocuğunuz da İngiltere’de okula başlayacak ise oturacağınız bölge ve okul seçimi sizin için çok önemli bir konu haline geliyor.

  Öncelikle İngiltere’de okul seçiminde “School Catchment Area” tanımını size açıklamak istiyorum.“School Catchment Area” Nasıl Çalışır? Mantığı Nedir?“School Catchment Area” çocuğunuzun İngiltere’de ki yaşadığı daimi adresine dayanır. Adresin bulunduğu bölgedeki okullar “School Catchment Area” okullarıdır, bu okullara başvuru yapabilirsiniz.
  Bu nedenle, İngiltere’ye veya İngiltere’de yeni bir bölgeye taşınma planı yaptığınızda ev seçimi kadar önemli olan taşınmayı düşündüğünüz bölge içinde ki okullardır. Hem ilköğretim hem de orta öğretim okulları için “School Catchment Area”nız okulların nerede olduğuyla ilgili size bilgi sağlar, böylece hangi yaşamak için baktığınız adresin okullara yeterince yakın olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Önemle belirtmek isterim ki, okulunuzdan adresinize olan uzaklık okul başvurunuzda kriterlerden sadece biridir.  İlk tercihinizden birkaç mil uzakta olabilirsiniz, ancak yine de çocuğunuzun bu okula kabul edilebilir.Nasıl mı?   Okul seçimi için önemli olan farklı kriterler de bulunmaktadır.

  (Aşağıda geçen okul tipleri için daha önce yayınladığım “İngiltere Okul Sistemi” yazımı okumanızı öneririm);

  • Okuldan uzaklık – “School Catchment Area”
  • Aynı okulda okuyan aile bireylerinin olup olmadığı
  • Çocuğunuzun yakınlardaki “spesifik bir okula – örn. branş okuluna”  katılıp katılmayacağı
  • Din – eğer çocuğunuz bir din okuluna gidecekse
  • Akademik yetenek – (okul bir konuya odaklanmış olabilir – örn. dilbilgisi veya özel okul)
  • Özel sağlık konuları veya sosyal ihtiyaçlar söz konusu olabilir

  Bazı okullar kura veya seviye (fair banding admissions system) kabul sistemini de uygulayabilir. Kura kabul sisteminde, başvuran tüm aileler arasında rastgele belirli sayıda öğrenciye yer verilir. Seviye kabul sisteminde ise öğrenciler, yüksek, ortalama ve düşük performans gösteren öğrencilerin belirlendiği bir yetenek testine alınırlar.

  Benim önerim, eğer düşündüğünüz okulların kayıt sistemini net olarak anlamamışsanız, ki bazen gerçekten zor olabiliyor, okullarla doğrudan iletişime geçmeniz olacaktır. Ayrıca, okulların düzenlediği okul kayıt sisteminin tanıtıldığı herkese açık olan özel günleri de kaçırmamanızı öneririm.

  “School Catchment Area” nasıl incelenir?

  Bu konuda bilgi veren bir çok web sitesi bulunmaktadır. Bu web sitelerinde sadece çevrenizdeki okulları mesafe olarak değil aynı zamanda çevrenizdeki okulların sınav performansı, öğrenci öğretmen oranı ve nasıl bir performans sergilediğini de görebilirsiniz. Bu web siteleri adrese ve/veya okul adına dayalı olarak çalışarak okul hakkında bilgi toplar ve velilerle bu bilgileri paylaşırlar. Bu web sitelerinin bazılarının ücretsiz bazılarının ise ücretli olduğunu belirtmek isterim.Web Siteleri Birleşik Krallık “Find and compare schools in England” – link The Good School Guide – Link Locrating – Link FindaSchool – Link Admissions Day – Link Web sitelerine baktınız, benim önerim, taşınmayı planladığınız bölgedeki belediye ile de irtibata geçmeniz, belediyenin web sitesini de incelemeniz olacaktır. Bazı belediyelerin içinde okul kayıtları konusunda çalışan ekipler de bulunmaktadır. Bu ekipler, ailelerin bölgedeki okullarda yer bulmasına yardımcı olmak için çalışmaktadır.   Bu arada, bu web sitelerinin ve belediyelerin yanısıra, her zaman en iyi yöntemlerden biri ilgilendiğiniz okulda çocuk sahibi olan anne babalarla konuşmaktır.

  Originally posted 2018-10-25 14:25:54.

  spot_img