Ekim28 , 2021

  İngiltere Okul Sistemi

  Related

  İngiltere’de ülke genelinde üçüncü kez sokağa çıkma kısıtlamaları getirildi

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 4 Ocak günü artış gösteren...

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı. 1...

  Londra Notting Hill – Renkli, Canlı ve Romantik Semt

  Londra Notting Hill Julia Roberts ve Hugh Grant’ın oynadığı...

  Londra’da Ev Sahibi Olmak

  2020 yılında yaşanılan koronavirüse rağmen Londra’da emlak fiyatları müthiş...

  Londra’da Emlak Fiyatları Müthiş Bir Artış Gösterdi

  2020 yılında Londra'da emlak fiyatları müthiş bir artış gösterdi. Londra,...

  Share

  “Bu yazı İngiltere’de Yaşamak sitesinden izin alınarak yayınlanmıştır. “

  İngiltere’deki eğitim sistemi “ilköğretim, ortaöğretim, ileri eğitim ve yüksek öğrenim” olmak üzere dört ana bölüme ayrılmıştır.
  İngiltere’deki çocuklar yasal olarak ilköğretim ve ortaöğretime devam etmek zorundadır ve yaklaşık 5 yaşından 16 yaşına kadar ilköğretim ve ortaöğretim sürmektedir.

  İngiltere’deki tüm çocuklar bir devlet okulunda serbestçe okuma hakkına sahiptir. Bu yazıda ilköğretim ve ortaöğretim okul sisteminden bahsedeceğim.

  Çoğu devlet okulu ulusal okul müfredatını izlemek zorundadır.
  En yaygın okul yapıları şunlardır:

  • Community Schools – Belediye Okulları: Yerel belediye tarafından kontrol edilen ve iş veya dini organizasyonlardan etkilenmeyen okullar.
  • Foundation Schools and Voluntary Schools: Vakıf okulları ve gönüllü okulları, belediye okullarından farklı olarak öğrenim içeriğini, biçimini değiştirme özgürlüğüne sahiptir.
  • Academies – Akademiler: Yerel belediyeden bağımsız olarak devlet tarafından yönetilir ve farklı bir müfredat izleyebilir.
  • Grammer Schools – Dilbilgisi Okulları: Belediye, vakıf veya bir organizasyon tarafından yönetilir. Öğrencilerin tamamını veya çoğunu akademik beceriye dayalı olarak seçebilir.
  • Special School – Özel İhtiyaç Okulları: 11 yaş ve üstü öğrencileri olan özel ihtiyaç okulları ihtiyaçların bulunduğu 4 alanda birden uzmanlaşabilir. Bu alanlar; iletişim ve etkileşim, biliş ve sosyal öğrenme, duygusal ve zihinsel sağlık ile duyusal ve fiziksel ihtiyaçlardır.
  • Faith Schools – İnanç Okulları: İnanç okulları ulusal müfredatı takip etmek zorundadır, ancak dini araştırmalar amacı için müfredata dini konular ekleyebilir.
  • Faith Academies – İnanç Akademileri: Bu okullar ulusal müfredatı takip etmek zorunda değildir, kendi Eğitim programları vardır.
  • Free Schools – Ücretsiz Okullar: Ücretsiz okullar devlet tarafından finanse edilir ve belediye tarafından yönetilmez. Ücretsiz okullar personelleri için kendi ücret ve koşullarını belirleyebilir, okul şartlarını ve okul takvimini değiştirebilir ve ulusal müfredatı izlemek zorunda değildirler.
  • City Technology Colleges – Teknoloji Kolejleri: Teknoloji kolejleri kentsel alanlarda özgür olan bağımsız okullardır. Devlet tarafından finanse edilmektedirler, şirketler de katkıda bulunabilir. Teknoloji kolejleri bilim ve teknolojiyi öğretmeyi hedefler. 
  • Private Schools – Özel Okullar: Özel okullar (“bağımsız okullar” olarak da bilinir) hükümet tarafından finanse edilmek yerine öğrenci ailelerinden ücret alırlar. Okulun ulusal müfredatı izlemesi gerekmez. Tüm özel okullar hükümete kayıtlıdır ve düzenli olarak denetlenir.
  Müfredat

  Okul müfredatı “ulusal müfredat”ın yanı sıra din bilgisi eğitimi ve cinsel bilgiler eğitimi de içerir.
  Tüm çocukların aynı seviyede ve kalitede öğrenme hakkı olduğu için ana konular ve Eğitim standartlarından oluşmuştur.

  Akademiler ve özel okullar gibi diğer okul türleri ise ulusal müfredatı takip etmek zorunda değildir. Akademiler, ingilizce, matematik ve bilim de dahil olmak üzere geniş ve dengeli bir Eğitim programına sahiptir ve din bilgisi eğitimi de müfredata eklenebilir.

  Key Stages – Aşamalar

  Aşamalar (Key Stages – KS) yıllar boyu bloklar halinde düzenlenmiş olup her aşamanın sonunda öğretmen resmi olarak çocuğunuzun performansını değerlendirir.

  Yaş Yıl Aşama Değerlendirme
  3-4 İlk Yıllar
  4-5 Hazırlık İlk Yıllar Öğretmen değerlendirmeleri
  5-6 Yıl – 1 KS1 Phonics screening check – Ses bilgisi kontrolü
  6-7 Yıl – 2 KS1 İngilizce, matematik ve bilim değerlendirmeleri
  7-8 Yıl – 3 KS2
  8-9 Yıl – 4 KS2
  9-10 Yıl – 5 KS2
  10-11 Yıl – 6 KS2 İngilizce, matematik ve bilim değerlendirmeleri
  11-12 Yıl – 7 KS3 İngilizce, matematik ve bilim değerlendirmeleri
  12-13 Yıl – 8 KS3
  13-14 Yıl – 9 KS3
  14-15 Yıl – 10 KS4 Bazı öğrenciler GCSE* sınavına girer
  15-16 Yıl – 11 KS4 Bir çok öğrenci GCSE sınavına ve diğer ulusal sınavlara girer

  Değerlendirmeler
  Her okul döneminin sonunda, okul öğrencinin gelişimi üzerine bir rapor yazarak öğrencinin velisi ile paylaşır ve yüz yüze konuşur.

  Öğrenciler ayrıca her aşamanın (KS) sonunda değerlendirilir. En önemli değerlendirme, öğrencilerin GCSE’lerini veya Orta Öğretim Genel Sertifikasını sürdürdükleri 16 yaşında ortaya çıkar. Öğrenciler GCSE’lerini tamamladıktan sonra ileri Eğitim ve daha sonra yüksek öğretime devam etme, okul bitirme veya çalışma dünyasına girme konusunda seçim yaparlar.

  *GCSE: Genel Orta Öğretim Sertifikası – The General Certificate of Secondary Education: Akademik bir yeterlilik sınavı olup, bilginizi ve becerinizi test eder ve İngiltere ile Galler’de orta öğretim öğrencileri tarafından çeşitli konuları içerir. İskoçya’da olanlar için SCE’dir.

  Ortaöğretim – Secondary Education
  İngiltere’de ortaöğretim genellikle 11 yaşında başlar. Yaygın olmamasına rağmen, İngiltere’nin bazı bölgelerinde 12 ila 13 yaş arasında başlayan orta okullar vardır. 11-14 yaşları arasındaki öğrenciler, matematik, fen, ingilizce, sanat gibi geniş bir yelpazede Eğitim alırlar.

  14 yaşına geldiklerinde ise 2 yıllık bir sürecin ilk yılı olan GCSE dönemine girerler. Çoğu okul GCSE söz konusu olduğunda aynı yöntemi izler. Ortaöğretimde öğrenciler ilk üç senenin derslerini tamamladıktan sonra okul tarafından yapılan sınavlara girerler. Bu sınavların sonuçlarına göre GCSE sınavları için hangi konuya çalışacaklarını seçeceklerdir.  Son iki yılı seçtikleri derslere göre Eğitim alarak tamamlarlar. GCSE dönemi toplam 2 yıl sürer ve 16 yaşında GCSE sınavı alarak öğrencilerin zorunlu eğitimi bitmiş olur.

  Öğrenciler GCSE’yi tamamladıktan sonra, daha ileri Eğitim (yüksek öğretim) için harekete geçme veya okuldan ayrılma, iş aramaya karar verme imkanına sahip olur.

  Originally posted 2017-12-29 14:53:00.

  spot_img