Ekim28 , 2021

  Birleşik Krallık’ın En İyi Üniversiteleri Açıklandı

  Related

  İngiltere’de ülke genelinde üçüncü kez sokağa çıkma kısıtlamaları getirildi

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 4 Ocak günü artış gösteren...

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı. 1...

  Londra Notting Hill – Renkli, Canlı ve Romantik Semt

  Londra Notting Hill Julia Roberts ve Hugh Grant’ın oynadığı...

  Londra’da Ev Sahibi Olmak

  2020 yılında yaşanılan koronavirüse rağmen Londra’da emlak fiyatları müthiş...

  Londra’da Emlak Fiyatları Müthiş Bir Artış Gösterdi

  2020 yılında Londra'da emlak fiyatları müthiş bir artış gösterdi. Londra,...

  Share

  Times Yükseköğretim Dünya Sıralaması 2021’e göre ‘Birleşik Krallık’ın En İyi Üniversiteleri’ açıklandı.

  Peki, yüzyıllardan beri önemli bir eğitim merkezi olarak tanınan Birleşik Krallık’ın en iyi üniversiteleri hangileri?

  Times Yükseköğretim Dünya Sıralaması 2021, 93 ülke ve 1500’den fazla üniversiteyi içeren bir araştırmadır. Araştırma 4 alanda kategorize edilmiş 13 farklı performans göstergesine dayanır. Bu alanlar öğretim, araştırma, bilgi aktarımı ve uluslararası bakıştır.

  Bu yılki sıralama 13 milyondan fazla araştırma yayınından 80 milyondan fazla alıntı analiz edilerek dünya çapından 22.000 akademisyene yapılan anket cevaplarını içermektedir.

  ‘Birleşik Krallık’ın En İyi Üniversiteleri’ listesinde ilk 10 yer dünya üniversite sıralamaları ile birlikte belirtilmiştir.

  Tablo 1: Times Yükseköğretim Dünya Sıralaması 2021- Birleşik Krallık’ın En İyi 10 Üniversitesi

  Dünya Üniversite Sıralaması 2021Birleşik Krallık Sıralaması 2021ÜniversiteŞehir 
  11Oxford ÜniversitesiOxford
  62Cambridge ÜniversitesiCambridge
  113Imperial College LondonLondra
  164University College London- UCLLondra
  275Londra Ekonomi Okulu- LSELondra
  306Edinburgh ÜniversitesiEdinburgh
  357King’s College LondonLondra
  518Manchester ÜniversitesiManchester
  779Warwick ÜniversitesiWarwick
  9110Bristol ÜniversitesiBristol
  Kaynak: Times Higher Education World University Ranking 2021

  Times Yükseköğretim Dünya Sıralaması 2021 verilerine göre ‘Birleşik Krallık’ın En İyi Üniversiteleri’ listesinde Oxford Üniversitesi 1. Sırada yer alırken, Cambridge Üniversitesi’de 2. Sırada yer alıyor. Dünya çapında ise Oxford Üniversitesi birinci ve Cambridge Üniversitesi ise altıncı sırada yer alıyor. Listede ilk 10’da İskoçya’dan Edinburgh Üniversitesi yer alıyor.

  Oxford Üniversitesi: Photo by Marvin Lagonera on Unsplash

  Times Yükseköğretim Dünya Sıralaması 2021’e göre ‘Birleşik Krallık’ın En İyi Üniversiteleri’ listesinde 1. sırada yer alan Oxford Üniversitesi dünyanın en eski ve en prestijli üniversitelerindendir. Oxford Üniversitesine giriş standartları oldukça yüksektir ve rekabetçi bir ortamı vardır.

  Oxford’da 30’dan fazla dünya lideri, 27 İngiliz başbakanı, 50 Nobel ödüllü ve 120 Olimpiyat madalyası sahibi eğitim görmüştür. Stephen Hawking, Hugh Grant ve Indira Gandhi ünlü mezunlarından bazılarıdır.

  Cambridge Üniversitesi: Photo by Divyansh Jain on Unsplash

  ‘Birleşik Krallık’ın En İyi Üniversiteleri’ listesinde 2. sırada Cambridge Üniversitesi, Oxford Üniversitesi gibi temelde kolejdir ve dünyanın en eski, en prestijli üniversitelerindendir. Londra’ya yaklaşık bir saat uzaklıktadır. Üniversite 19.000’den fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

  Cambridge özellikle matematikte mükemmellik ile ünlüdür. Cambridge bağlı matematikçiler 11 Fields madalyası kazanmıştır.

  Charles Darwin, David Attenborough, Olivia Colman dahil olmak üzere aktörler, politikacılar, kraliyet mensupları, sporcular ve kültürel figürler yer alır.

  Times Yükseköğretim Dünya Sıralaması 2021, ‘Birleşik Krallık En İyi Üniversiteler’ listesinde 3. sırada yer alan Imperial College ise dünya sıralamasında 11. sırada yer alır. Bilim, mühendislik, teknoloji, işletme ve tıp alanlarında çok başarılıdır. 

  En iyi bilim adamlarını, Fields madalyası sahiplerini, Nobel ödüllülerini mezun vermekle birlikte etkili hükümet danışmanlarının ve politikacılarının yetişmesinide sağlamıştır. Imperial College London mezunları iş dünyasında yenilikler yaratmaktadır.

  Birleşik Krallık’ta 4. Sırada yer alan en iyi üniversite UCL, İngiltere’deki sınıf, ırk veya dini ne olursa olsun öğrenci kabul eden ve üniversitenin ‘ruhani kurucusu’ olarak bilinen Jeremy Bentham eğitim felsefesini izleyerek kadın ve erkekleri eşit şartlarda kabul eden ilk üniversite olmuştur.

  Mahatma Gandhi, Alexander Graham Bell ve Coldplay grubu üyesi Chris Martin önemli mezunlarından bazılarıdır.

  5. Sırada yer alan Londra Ekonomi Okulu olarak tanınan LSE, İngiltere’de bulunan okullar arasında en yüksek uluslararası öğrenci oranına sahiptir. Üniversite hukuk, ekonomi, tarih, felsefe ve politika alanlarında oldukça güçlüdür.

  Nelson Mandela ve George Soros gibi önde gelen kültürel, politik ve ekonomik figürler LSE’de halka açık konuşmalar yapmıştır.

  King’s College, Cambridge Üniversitesi: Photo by Chris Wayman on Unsplash

  Times Yükseköğretim Dünya Sıralaması 2021 araştırmasında Birleşik Krallık’tan Oxford Üniversitesi birinciliğini 2022 araştırmasında koruyabilecek mi?

  Amerika Birleşik Devletleri’nden 2021 araştırmasında ikinci sıradaki Stanford Üniversitesi 2022 araştırmasında birinciliği mi alacak?

  Times Yükseköğretim Dünya Sıralaması 2021 listesinde ilk 5 içinde Birleşik Krallık’tan sadece Oxford Üniversitesi birinci sırada yer alırken, 2022 Dünya Sıralamasın’nda Birleşik Krallık’tan Cambridge Üniversitesi’de listeye girebilecek mi?

  Bu yazımızdan sonra ‘Birleşik Krallık Devlet Üniversitelerinde Uygulanan ”Home” ve ”Overseas” Ücretlendirme Şekilleri Nedir?’ başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz:)

  Originally posted 2020-11-17 11:01:49.

  spot_img