Ankara Antlaşması ile Londra’ya taşınmayı planlayanlardan en çok aldığım sorulardan biri de Londra için önerdiğiniz yerleşim alanları oluyor. Londra’da tercihlerinize ve bütçenize göre bir çok farklı bölge öne çıkmaktadır. Ancak Türklerin yaşadığı bölgeler neresidir dendiğinde Kuzey ve Güney Batı Londra ön plana çıkar;

Kuzeyi (N) tercih ederseniz;

  • Enfield
  • Haringey
  • Islington
  • Hackney
Bu bölgeler kuzeyde Türklerin yoğun yaşadığı yerlerdir.
Ben ilk Londra’ya taşındığımda bir süre kuzeyde East Finchley’de yaşamıştım. Daha sonra ilk evimi yine kuzeyde Muswell Hill’de kiraladım. Açıkcası hala East Finchley ve Muswell Hill benim için göz bebeğim bölgelerdir. East Finchley Northern Line metro hattı üzerinde, Muswell Hill için de yine Northern Line metro hattı üzerinde Highgate istasyonunu kullanabilirsiniz.

Muswell Hill’den daha sonra güney batıya East Sheen’e taşındım.

Güneyi Batıyı (SW) tercih ederseniz;
Bölgeyi ikiye ayırabiliriz.

Richmond Upon Thames

Son dönemde Türkiye’den gelenlerin en çok tercih ettiği bölge
London Borough of Richmond upon Thames olarak geçen belediyenin bölgesi.

İngiltere Ankara Antlaşması ile gelenler London Borough of Richmond upon Thames belediyesi içinde Richmond mahallesini tercih ediyorlar.

Richmond mahalle olarak bu belediye sınırları içinde hem metro hem de tren istasyonu olması nedeniyle Londra’ya ulaşım açısından daha fazla tercih ediliyor. Ancak unutulmaması gereken bir noktada bu tercihin bölgedeki ev kiralarını ciddi oranda yükseltmiş olması.

Halbuki,  London Borough of Richmond upon Thames belediyesi içinde trenle Londra’ya kolaylıkla 20-25 dakika içerisinde ulaşabileceğiniz ve kiraların daha uygun olduğu mahalleler bulunuyor. Bu mahalleler içerisinde bir dönem yaşadığım ve çok memnun kaldığım Mortlake – East Sheen’i önerebilirim. Benzer şekilde oldukça sakin olan Barnes mahallesi de çok iyi bir seçim olacaktır.

 London Borough of Richmond upon Thames bölgesinin en güzel yanı içinde Londra’nın en mühteşem, devasa parklarından birini barındırıyor olması. Londra’nın her mahallesinde, her yerinde park var ancak Richmond Park gerçekten normal değil diyebilirim. Canım köpeğim Kafi ile yaptığımız yürüyüşlerde Richmond Park‘ın büyüklüğüne ve  yanımızdan geçen geyiklere hayran kalmıştım.

Ben bölgeyi İstanbul’un semtleri ile karşılaştırdığımda şöyle daha kolay tanımlıyorum;
Barnes – Baltalimanı
East Sheen / Mortlake – Emirgan
Richmond – Bebek diyebilirim.

Putney

Putney London Borough of Wandsworth belediyesi sınırları içinde kalıyor. Güney batı Londra içinde tanımlanan bu mahalleyi ben genç nüfüsü, hareketli haftasonları, her kesime uygun ve çeşitli restoranları ile İstanbul’un Ortaköy semtine benzetiyorum.

Londra Putney

Putney’nin bir güzelliği de Thames nehri kenarında olması ve nehir kenarından başlayan yürüme alanı ile birlikte çok güzel publara ev sahipliği yapmasıdır.

Son dönemde artan ilgi nedeniyle Putney’de ev kiralarının arttığını gözlemliyorum. Buna rağmen özellikle stüdyo ve 1+1 ev arayışlarınız için oldukça güzel seçenekler sunan bir bölgedir.

Bölge önerilerimin yanında her zaman altını çizdiğim konu olan ev arayışlarınızı Londra’da profesyonel emlakçılar ile yapıyor olmanız. Size Londra emlakçıları konusunda yazdığım yazıyı okumanızı öneririm.