IR35 Nedir?

IR35, serbest meslek sahibi sözleşmeli çalışanlar ile normal çalışanlar arasında ayrım yapmak için kullanılan karmaşık bir mevzuattır.

Sözleşmeli çalışan olarak, doğru miktarda vergi ve National Insurance ödediğinizden emin olmak için IR35’in farkındalığı ve anlayışına sahip olmanız önemlidir.

IR35; bireylerin, hizmetlerini kendi limited şirketleri olan bir Kişisel Hizmetler Şirketi (PSC) aracılığıyla sağlayarak çalışan gelir vergisi ve National Insurance Katkı Payı (NIC) ödemekten kaçınmak istedikleri durumlarda uygulanmaktadır.

IR35 veya aracıların yasası, ilk olarak 2000 yılında gizlenmiş istihdamı ele almak amacıyla ortaya konmuştur. Amaç, sürekli işlerini bırakan ve daha sonra eski görevlerini yerine getirmek üzere sözleşmeli olarak geri dönen ancak yüksek oranda vergi ve Ulusal Sigorta ödemekten kaçınan çalışanları kısıtlamaktır.

IR35 durumunuz, yaptığınız sözleşmenin şartlarına bağlı olarak değişebilir. Ancak uymamanız durumunda sizi ağır bir vergi faturasıyla karşı karşıya getirebileceğini anlamak için vakit ayırmaya değerdir.

HMRC (İngiltere Vergi Kurumu), IR35 içerisinde çalışması gerekirken dışında çalıştığını düşündüğü kişileri düzenli olarak araştırmaktadır ve vergilerin geri ödenmesini beklemektedir.

Originally posted 2020-02-07 12:44:20.