Ekim28 , 2021

  IR35 Hakkında

  Related

  İngiltere’de ülke genelinde üçüncü kez sokağa çıkma kısıtlamaları getirildi

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 4 Ocak günü artış gösteren...

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı. 1...

  Londra Notting Hill – Renkli, Canlı ve Romantik Semt

  Londra Notting Hill Julia Roberts ve Hugh Grant’ın oynadığı...

  Londra’da Ev Sahibi Olmak

  2020 yılında yaşanılan koronavirüse rağmen Londra’da emlak fiyatları müthiş...

  Londra’da Emlak Fiyatları Müthiş Bir Artış Gösterdi

  2020 yılında Londra'da emlak fiyatları müthiş bir artış gösterdi. Londra,...

  Share

  IR35 Nedir?

  IR35, serbest meslek sahibi sözleşmeli çalışanlar ile normal çalışanlar arasında ayrım yapmak için kullanılan karmaşık bir mevzuattır.

  Sözleşmeli çalışan olarak, doğru miktarda vergi ve National Insurance ödediğinizden emin olmak için IR35’in farkındalığı ve anlayışına sahip olmanız önemlidir.

  IR35; bireylerin, hizmetlerini kendi limited şirketleri olan bir Kişisel Hizmetler Şirketi (PSC) aracılığıyla sağlayarak çalışan gelir vergisi ve National Insurance Katkı Payı (NIC) ödemekten kaçınmak istedikleri durumlarda uygulanmaktadır.

  IR35 veya aracıların yasası, ilk olarak 2000 yılında gizlenmiş istihdamı ele almak amacıyla ortaya konmuştur. Amaç, sürekli işlerini bırakan ve daha sonra eski görevlerini yerine getirmek üzere sözleşmeli olarak geri dönen ancak yüksek oranda vergi ve Ulusal Sigorta ödemekten kaçınan çalışanları kısıtlamaktır.

  IR35 durumunuz, yaptığınız sözleşmenin şartlarına bağlı olarak değişebilir. Ancak uymamanız durumunda sizi ağır bir vergi faturasıyla karşı karşıya getirebileceğini anlamak için vakit ayırmaya değerdir.

  HMRC (İngiltere Vergi Kurumu), IR35 içerisinde çalışması gerekirken dışında çalıştığını düşündüğü kişileri düzenli olarak araştırmaktadır ve vergilerin geri ödenmesini beklemektedir.

  Originally posted 2020-02-07 12:44:20.

  spot_img