Ekim28 , 2021

  İngiltere’de Yaşarken Türkiye’de Adınıza Genel Sağlık Sigortası Borcu Yazılır mı ve Borç Nasıl Silinir?

  Related

  İngiltere’de ülke genelinde üçüncü kez sokağa çıkma kısıtlamaları getirildi

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 4 Ocak günü artış gösteren...

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı. 1...

  Londra Notting Hill – Renkli, Canlı ve Romantik Semt

  Londra Notting Hill Julia Roberts ve Hugh Grant’ın oynadığı...

  Londra’da Ev Sahibi Olmak

  2020 yılında yaşanılan koronavirüse rağmen Londra’da emlak fiyatları müthiş...

  Londra’da Emlak Fiyatları Müthiş Bir Artış Gösterdi

  2020 yılında Londra'da emlak fiyatları müthiş bir artış gösterdi. Londra,...

  Share

  Türkiye’de “Genel Sağlık Sigortası – GSS”; kişilerin öncelikle sağlıklarının korunmasını, sağlık riskleri ile karşılaşmaları halinde ise oluşan harcamaların finansmanını sağlayan sigortayı, ifade etmektedir. Kaynak: SGK

  Yurt dışından sağlık hizmeti alma hakkı olan kesim hariç olmak üzere Türkiye’de ikamet eden herkes genel sağlık sigortası kapsamındadır. Ancak yurtdışında yaşayıp ikametgahını yurtdışına almamış kişilere prim tahakkuk edebilir.Benzer şekilde, ikametgahınızın yurtdışında olması halinde size GSS primi tahakkuk etmemelidir. Ancak, ECAA – Ankara Anlaşması ile Birleşik Krallık’da oturma ve iş kurma izni alarak yaşayan Türk vatandaşları yurtdışında yaşıyor olmalarına rağmen GSS primi üzerinden aylık olarak borçlandırıldığı durumlar olmuştur. İkametgahın taşınmaması gibi durumların buna yol açtığını düşünüyorum.

  Adınıza GSS prim borcu olup olmadığını yurtdışında iseniz e-Devlet uygulamasından kontrol edebilirsiniz.
  Bu borçlar için iptal edilme yoluna gidilmeli iptal edilemeyenlerde en geç 30 Nisan 2018 tarihine kadar ödenmelidir. Bu konuda SGK’nın açıklaması şöyledir;
  “6824 sayılı Torba yasa gereği yeni oluşan borca bu maddenin yürürlük tarihini takip eden aybaşından itibaren (1/5/2017) tarihinden itibaren oniki ay herhangi bir gecikme zammı ya da faiz tahakkuk ettirilmeyecektir. Dolayısıyla bu on iki aylık süre zarfında yani 30/4/2018 tarihine kadar genel sağlık sigortalıları bu borcu peşin veya taksitler halinde yatırabilirler.”
  Eğer borcunuz çıktıysa önerim yine eDevlet üzerinden Yurda giriş-çıkış belgesi sorgulama adımı takip etmeniz. Ancak itirazınızı yurtdışından nasıl yapıldığı ile ilgili olarak ne SGK ne de  T.C. Konsolosluk İşlemleri üzerinde bir bilyiye rastlayamadım. Bulabildiğim tek yöntem Türkiye içinde SGK’ya başvurarak bu tarihlerde yurtdışında olduğunuzu kanıtlayan “Yurtdışı Giriş-Çıkış Belgesi”ni sunmanız.

  Originally posted 2018-04-18 16:14:00.

  spot_img
  Önceki İçerikGreenwich
  Sonraki İçerikKafi Londra’ya Nasıl Taşındı?