Ekim28 , 2021

  Birleşik Krallık ve İngiltere’de Devlet Üniversitelerinde Uygulanan “Home” ve “Overseas” Ücretlendirme Şekilleri Nedir?

  Related

  İngiltere’de ülke genelinde üçüncü kez sokağa çıkma kısıtlamaları getirildi

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 4 Ocak günü artış gösteren...

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı

  İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı. 1...

  Londra Notting Hill – Renkli, Canlı ve Romantik Semt

  Londra Notting Hill Julia Roberts ve Hugh Grant’ın oynadığı...

  Londra’da Ev Sahibi Olmak

  2020 yılında yaşanılan koronavirüse rağmen Londra’da emlak fiyatları müthiş...

  Londra’da Emlak Fiyatları Müthiş Bir Artış Gösterdi

  2020 yılında Londra'da emlak fiyatları müthiş bir artış gösterdi. Londra,...

  Share

  Birleşik Krallık’ta kamu tarafından finanse edilen eğitim kurumları öğrencilerden iki farklı ücret düzeyi talep eder: daha düşük bir “Home” ve daha yüksek olan “Overseas” ücreti. Özel üniversiteler ise, genellikle, tüm öğrencilerinden tek tip bir ücret talep eder. Öğrenci olarak “Home Fees” ya da “Overseas Fees” ödemeniz sizin belirli kriterlere uyup uymadığınza bağlıdır.

  Üniversite öğrencilerinin okul tarafından nasıl ücretlendirildiği ile ilgili olarak UK Council for International Student Affairs (UKCISA) internet sitesi başta olmak üzere başvuru yapmayı planladığınız devlet üniversitelerinin ücretlendirme sayfalarında bu konu detaylı olarak açıklanmaktadır. Ancak konuyu incelediğimde tanımlardan üniversitelerin dahi net olamadığını ve öğrencilere eğer emin değilseniz durumunuzu net olarak bize sorun dediğini görüyorum. Bu nedenle bu yazımda mümkün olduğu kadar genel çerçeveyi açıklamaya çalışacağım, önerim kafanızda hala soru işareti varsa kesinlikle başvuru yapmayı düşündüğünüz üniversite ile iletişime geçmeniz olacaktır. Ayrıca önemle altını çizmek isterim ki Birleşik Krallık içindeki ülkeler – İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda – bu kriterlerde farklılıklara sahiptir, ülke bazında da incelemeniz gerekir. Birleşik Krallık içinde Eğitim veren devlet üniversitelerinin ücret politikalarına baktığımızda iki farklı ücretlendirme şekli ile karşı karşıya kalmaktayız;   “Home Fees” veya “Overseas Fees” olarak karşımıza iki farklı ücret seviyesi çıkmaktadır. “Home Fees” ücreti “Overseas Fees”den daha düşükdür.   Ancak ilk değerlendirmeniz gereken üniversite eğitiminizin “Higher Education – HE / Yüksek Öğrenim mi yoksa Further Education – FE / İleri Öğrenim mi” olduğudur.   Higher Education (HE); HNC ve HND kurslarını, lisans derecelerini – undergraduate degrees -(örneğin, BA, BSc, BEd) ve lisansüstü dereceleri – postgraduate degrees – (örneğin, MA, MSc, PhD) içerir. Higher Education için “Home Fees” veya “Overseas Fees” ücretlendirme türleri karşımıza çıkar.   Further Education (FE);  GCSEs, AS ve ‘A’ levels, NVQs, GNVQs, BTECs, ve Access kurslarıdır. Further Education için farklı ücret türleri görülmemektedir. Not: yakında farklı bir yazıda bu kısaltmaların açıklamaları hakkında bilgi vereceğim. Dolayısıyla, Higher Education – Yüksek Öğrenim için bir üniversiteye başvuracağınız zaman karşınıza “Home Fees” veya “Overseas Fees” olarak iki farklı ücret seviyesi çıkacaktır.   “Home Fees”den yararlanabilecek kişileri tanımlayan Birleşik Krallık yasaları, ‘”Home Fees” durumuna hak kazanan kategorileri belirlemiş ve “Home Fees” durumuna uygun olmanızı aşağıdaki kriterlere bağlamıştır:

  • Birleşik Krallık’daki durumunuz (örneğin, bir İngiliz vatandaşı veya Avrupa Birliği vatandaşı olup olmadığınız)
  • Birleşik Krallık’daki ikamet durumunuz, örneğin hangi tür vize ile kalıyorsunuz
  • Üniversitenizin ilk akademik yılının ilk gününde nerede yaşıyor olduğunuz (bu eğitimin gerçek ‘ilk günü’ değildir, okulun akdemik takviminde ki ilk gündür)
  • Birleşik Krallık’da ne kadar süredir yaşıyor olmanız
  • Birleşik Krallık’da ki ikametinizin türü ve amacı.

  Bir çok öğrenci Birleşik Krallık’da ikamet süresinin tek kriter olduğunu düşünmektedir, ancak yukarıda sayılan kriterler önceliklidir.

  “Home Fees” kriterlerini karşılayan öğrenci gruplarını aşağıda listelemek istiyorum;

  • Birleşik Krallık vatandaşları
  • Birleşik Krallık sınırları içerisinde kalışları konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmayan kişiler
  • Avrupa Birliği vatandaşları ve aile üyeleri
  • Birleşik Krallık’da daimi ikamet hakkı olan insanlar
  • İngiltere hükümeti tarafından mülteci olarak tanınan insanlar
  • İnsani koruma gerekçesiyle İngiltere’de kalmaya hak kazanmış kişiler
  • Birleşik Krallık’ta “Limited Leave to Remain veya Discretionary Leave to Remain” olarak ikamet edenler

  Yukarıda belirttiğim gibi, yukarıda kriterleri incelerken Birleşik Krallık ülke bazında ki uygulamaları da göz ardı etmemeliyiz. Bu nedenle özellikle Türk vatandaşları için İngiltere özgü olan duruma açıklık getirmek istiyorum   İngiltere’de Yaşayan Türk Vatandaşlarının “Home Fees”e başvurma kriterleri;   Türk vatandaşları “Home Fees”e hak kazanabilmek için aşağıdaki ölçütlerin tümünü karşılamalıdır;

  • Bir Türk vatandaşının çocuğu olmalısınız; ve
  • Ebeveynleriniz;
   • İngiltere’de yasal olarak ikamet ediyor ve Birleşik Krallık’ta yasal olarak çalışmış veya çalışıyor olması ve
  • Üniversitenizin ilk akademik yılının ilk gününde İngiltere’de ikamet etmeniz ve
  • EEA ülkeleri ve / veya İsviçre ve / veya Türkiye ve / veya Birleşik Krallık denizaşırı bölgelerinde üniversitenizin ilk akademik yılının ilk gününden önceki üç yıl boyunca ikamet etmiş olmalısınız.

  Eğer Ankara Anlaşması ile geldiyseniz ancak ebeveynleriniz İngiltere’de ikamet etmiyorsa üniversiteye maalesef “Overseas Fees” ödemek durumundasınız. İlk üç senenizi tamamladıktan sonra “Home fees” ödeyebilirsiniz. Çocuklarınız ise “Home Fees” ödeyerek devlet üniversitelerinde okuyabilir.   Yazımın sonunda tekrar önemli gördüğüm hatırlatmayı yapmak istiyorum; “Birleşik Krallık’da üniversite ücret seviyeleri için hangi ülkede – İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda -, ne kadar süredir yaşadığınız ve ikamet şekliniz önemlidir. Emin olamadığınız durumda başvuru yapacağınız üniversiteden direkt görüş almanızı, aldığınız görüşe ikna olmazsanız UK Council for International Student Affairs (UKCISA) internet sitesinden ikinci bir görüş almanızı kesinlikle öneririm.”    

  Originally posted 2017-12-31 11:48:00.

  spot_img